czwartek, 13 września 2018

Kościsko - niezwykłe miasto

Kościsko - recenzja

Po przybliżającej słowiańską mitologię Łaumie przyszedł czas na kolejny komiks Karola Kalinowskiego - Kościsko. Rzecz dużo obszerniejsza niż poprzednie dzieło porusza równie ważne tematy, eksplorując je w zupełnie inny sposób.

Kościsko to niezwykłe miasto, do którego przybywa ojciec wraz z synem, aby rozpocząć nowe życie. I  tu od razu powiem, że pojawia się pewien haczyk, jak przeczytacie to zrozumiecie co miałem na myśli, pisanie o nim zepsułoby radość z czytania. Nie mniej jednak ojciec rozpoczyna pracę w bardzo specyficznej bibliotece, a syn poznaje kolegów - urwisów jakich mało. Zamieszkują u przemiłej starszej pani, a posiłki jadają u równie miłej dziewczyny w knajpie o nazwie "Karmnik". Tylko dlaczego o pewnej, zawsze tej samej, porze Karmnik jest zamknięty, a dziewczyna znika? Czemu kustosz biblioteki nosi taki dziwny skafander? Wreszcie, co skrywają posępne czeluści bibliotecznego magazynu? Wszystkie tajemnice powoli wychodzą na światło dzienne przenosząc tym samy zaskakujące rozwiązanie.

W Łaumie Kalinowski poruszał tematykę przyjaźni i miłości rodzinnej, w Kościsku jest tak samo. Zostało to jednak ujęte w zupełnie inny sposób. Historia ponownie zaprezentowana jest w formie ciepłej i pełnej specyficznego humoru, z odniesieniami do mitologii słowiańskiej, opowieści o uciekinierach z miasta rozpoczynających nowy rozdział w życiu. Mamy zatem owiane tajemnicą miasto z biblioteką, w której niepodzielnie rządzi zakuty w skafander kustosz, a sami mieszkańcy, na pozór zwykli ludzie, to w rzeczywistości legendarne postaci z słowiańskich podań. Podskórnie czujemy, że stawka jest znacznie większa niż chce nam na początku powiedzieć autor, a podjęty w Kościsku temat znacznie odbiega od zwykłej, trywialnej, obrazkowej bajki. Komiks to medium sprzyjające docieraniu do młodego odbiorcy, a przemycona w takiej formie nauka może mieć znaczący wpływ na czytelnika. Kościsko z całą swoja zawartością to doskonała lekcja bezcennych wartości jak przyjaźń, poczucie obowiązku, ojcowska miłość, prezentująca te ważne kwestie w przystępnej formie. Myślę, że wartości jakie możemy wynieść z lektury tego komiksu są bezcenne.

INFO
Autor scenariusza i rysunków: Karol "KaeRel" Kalinowski
Tytuł: "Kościsko"
Wyd.: Kultura Gniewu, Warszawa 2016
Il.str.: 192
Cena: 44,90 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Skywalker. Odrodzenie - słownik ilustrowany

Są takie publikacje, które skierowane typowo do fanów, nie trafiają do masowego odbiorcy. I tak właśnie jest w przypadku  Star Wars: The...