piątek, 21 września 2018

W świecie cyberplemion

Cyberplemiona.

Ciągle rozwijający się internet dociera do najodleglejszych zakątków świata. Stał się naszą codziennością, bez której wielu nie wyobraża sobie normalnego funkcjonowania. Dzięki portalom społecznościowym możemy nawiązywać relacje, wymieniać poglądy, dyskutować, a także zbierać informację. Nie powinno więc nas dziwić, że naukowcy coraz częściej badają ten obszar ludzkiego życia. Doktor socjologii Paweł Matuszewski na warsztat wziął użytkowników Facebooka analizując ich zachowania w trakcie wyborów parlamentarnych w 2015 roku.  

Cyberplemiona. Analiza zachowań użytkowników Facebooka w trakcie kampanii parlamentarnej stanowi nowatorski zapis badania przeprowadzonego na użytkownikach niezwykle popularnego w Polsce, ale i na świecie, portalu społecznościowego. Matuszewski przeanalizował zachowania sympatyków partii wiodących w publicznym dyskursie, jak Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Polskie Stronnictwo Ludowe, Zjednoczona Lewica czy tworów zupełnie nowych (w momencie przeprowadzania badania), jak Nowoczesna, Razem, Kukiz i KORWiN. W badaniu dokładnie zdefiniowano pojecie cyberplemienia oraz różnych form aktywności ich członków na portalu Facebook. Autor próbuje wskazać na typowe dla danego cyberplemienia zachowania, na mechanizmy wspierania wyznanych przez nie poglądów oraz ich wzajemnego wzmacniania. Odnosi się do znaczenia internetu w życiu publicznym, ze szczególnym uwzględnieniem portali społecznościowych, jako źródła informacji. W tym kontekście zwraca uwagę na wpływ algorytmów wykorzystywanych przez Facebook. Mają one na celu kierowanie wyświetlaniem konkretnych wiadomości na tablicy followersa danej formacji politycznej dzięki informacjom o jego sympatiach wyrażonych m.in. kliknięciem ikonki "Lubię to". 

Publikacja w obiektywny sposób prezentuje dane na temat poglądów osób zaangażowanych w internetowe dyskusje na Facebooku skupionych w cyberplemionach. Wskazuje na czynniki mogące wpływać na podejmowanie konkretnych decyzji oraz na mechanizmy samego Facebooka, które mogą manipulować użytkownikami zamykając ich w strefie informacji jedynie słusznych i pożądanych. Możliwość uczestnictwa w dyskusji w ramach zamkniętych grup oraz samodzielny dobór obserwowanych treści stwarza iluzję różnorodności. Zamyka tym samym odbiorce w informacyjnej bańce treści zgodnych z własnymi poglądami. Matuszewski wykonał tytaniczną pracę. Analizując setki tysięcy komentarzy, aby stworzyć obiektywny obraz mechanizmów kształtujących sferę politycznej aktywności sympatyków rodzimych partii wyborczych i scharakteryzować przekonania cyberplemion wokół nich skupionych. 

Odwiedź mnie na Lubimy Czytać i Facebooku ;)

INFO
Autor: Paweł Matuszewski
Tytuł: "Cyberplemiona. Analiza zachowań użytkowników Facebooka w trakcie kampanii parlamentarnej"
Wyd.: Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018
Il.str.: 368
Cena: 59 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Niebezpieczne sny

Jedną z funkcji literatury, także tej młodzieżowej (a może przede wszystkim?), jest przekazywanie treści, które w jakiś sposób wpłyną na nas...