wtorek, 22 listopada 2022

Niebezpieczne sny

Jedną z funkcji literatury, także tej młodzieżowej (a może przede wszystkim?), jest przekazywanie treści, które w jakiś sposób wpłyną na nasze postrzeganie świata. W ostatnim czasie w wielu pozycjach młodzieżowych możemy spotkać się z poruszaniem tematów niezwykle istotnych dla kształtującego się człowieka. Nie dziwi zatem dotykanie treści związanych z wykluczeniem, nietolerancją, samobójstwami, ale i nałogami. I "Czarośnienie" najmocniej porusza tę ostatnią kwestię, o czym słów kilka poniżej.

Młody chłopak mieszkający z matką wiedzie smutne i monotonne życie pozbawione perspektyw. Codziennie udaje się do pracy u jednego z lokalnych kupców, aby urabiać sobie ręce po łokcie w atmosferze wiecznych pretensji pracodawcy. Praca jest niewdzięczna, ale zapewnia Sedifowi i jego matce pieniądze na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Wszystko zmienia się pewnego dnia, kiedy przyjaciel Sedifa opowiada mu o niezwykłym sposobie na ucieczkę w świat marzeń. Mieszkający na odludziu Czarodaj oferuje za niewielką opłatą drobne ziarenka czarosnu pozwalające przenieść się do innych światów. Ziarenka umożliwią świadomy sen, ale zażywanie ich nie jest obojętne dla zainteresowanego o czym Sedif zostaje uprzedzony. Wkrótce chłopak poznaje piękny świat, do którego przenosi się każdej nocy, świat tak odmienny od jego szarej codzienności. Młodzieniec coraz mocnej pogrąża się w niebezpiecznych pragnieniach.

Praktycznie połowę życia przesypiamy, sen nas regeneruje, ale i przenosi do światów pięknych i strasznych. Wielu próbuje świadomego snu chcąc wykorzystać ten czas jak najlepiej, inni poddają się temu co nowe i nieznane, więc pokusa przed jaką staje Sedif powinna być nam wszystkim bliska. Ucieczka w sen, w dodatku taki, w którym jesteśmy w pełni świadomi i możemy go poznawać, naginać do swojej woli to kusząca opcja. Szczególnie po ciężkim, przygnębiającym dniu. Autor "Czarośnienia" za pomocą symboliki snu i magicznych ziarenek daje czytelnikowi mocny przekaz na temat zagrożeń wiążących się z różnorakimi uzależnieniami. Obserwujemy jak Sedif, z ziarenka na ziarenko, pogrąża się w świecie będącym pięknym tylko z zewnątrz, rzeczywistość skrywana pod czułym uśmiechem kochanki jest śmiertelnie niebezpieczna. W książce nie brakuje uniwersalnych treści, w świecie Czarośnienia spotykamy utracone marzenia, niewykorzystane szanse, biegnący czas, ale i śmierć. Ponad wszystko jednak wybija się przekaz mówiący, że nie ucieczka w marzenia czy nałogi jest rozwiązaniem problemów, że dzięki miłości i przyjaźni jesteśmy w stanie pokonać trudny czas. Wciągnęła mnie ta historia niedusząca czytelnika rozwlekłymi psychoanalizami choć przyznam, że przydałoby się trochę więcej grozy.

Odwiedź mnie na Lubimy Czytać i Facebooku !

INFO
Autor: Błażej Kusz
Tytuł: "Czarośnienie"
Wyd.: Alegoria, Warszawa 2022
Il.str.: 372
Cena: 44,90 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Niebezpieczne sny

Jedną z funkcji literatury, także tej młodzieżowej (a może przede wszystkim?), jest przekazywanie treści, które w jakiś sposób wpłyną na nas...