czwartek, 1 listopada 2018

Miasto queer - Londyn jakiego nie znacie!

Historia świata to ciągle nadpisywana opowieść o losach ludzkości, o przełomowych wydarzeniach,  o rozwoju kultury i społeczności. Pisana z punktu widzenia większości często pomija losy mniejszości mających często niebagatelny wpływ na jej bieg. Peter Ackroyd przedstawił historię Londynu w punktu widzenia mniejszości seksualnych otwierając czytelnika na fakty, które źródła historyczne traktują po macoszemu albo w ogóle o nich nie wspominają.  

Londyn, Miasto queer to historia Brytyjskiej metropolii, która stawia na pierwszym miejscu opowieść o losach mniejszości seksualnej i rozwoju związanej z nią kultury queer. Ackroyd, w niezwykle żywy sposób, opisuje ewolucję podejścia do homoseksualnych aktów jaka zachodziła na przestrzeni wieków. Skupia się na konkretnych przypadkach miłości osób tej samej płci ukazując przy tym barwną mozaikę nieprzeciętnych osobowości wpływających na losy kraju czy kultury, ale też osób nie mających wpływu na historię -  ot, zwyczajnych obywateli. Przybliża obyczaje panujące na dworach wielmożnych lordów nie pomijając życia lokajów czy stajennych. Dużo miejsca poświęca opisowi nie tylko praktyk seksualnych, ale także stylowi życia, ubiorowi czy językowi jakim posługiwały się osoby queer w Londynie dawnych czasów. Historia jaką kreśli autor chwilami jest niezwykle zabawna, niestety sporo w niej smutnych opisów prześladowań i okrutnych wyroków śmierci na jakie przez wieki narażone były osoby queer.

Żyjemy w kraju, w którym wciąż poruszanie sfery seksualności człowieka budzi kontrowersje. I mam na myśli ogólne rozmowy polaków o obyczajowości i seksie, przy których wiele osób płonie żywym rumieńcem wstydu - nie wspominam już o zwyczajnie nierozumianym i źle pojmowanym homoseksualizmie. Heteronormatywnemu społeczeństwu ciężko zrozumieć, że wiele wytworów kultury zawdzięcza osobą homoseksualnym - gejom i lesbijkom. Tak trudno pogodzić się z faktem, że gej czy lesbijka to taki sam człowiek jak pan Stefan czy pani Ziuta z warzywniaka. A już uświadomienie sobie, że wiele osób queer kształtowało naszą historię, aktywnie wpływało na rozwój społeczeństw to prawdziwa sztuka, dla wielu niemożliwa do opanowania. I to jest przykre. Bo gdy na świecie dochodzi do przełomowych w tym zakresie przemian Polska stoi w miejscu, a może i cofa się do średniowiecza. Tym bardziej cieszy, że w ogóle wydano Londyn. Miasto queer na naszym rynku. Każda taka publikacja kładzie podwaliny pod zrozumienie i akceptację dla rzeczy tak starych jak cała ludzkość.

Odwiedź mnie na Lubimy Czytać i Facebooku ;)

INFO
Autor: Peter Ackroyd
Tytuł: "Londyn. Miasto queer. Historia od czasów rzymskich po dzień dzisiejszy"
Wyd.: Zysk i S-ka, Poznań 2018
Il.str.: 300
Cena: 42 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Niebezpieczne sny

Jedną z funkcji literatury, także tej młodzieżowej (a może przede wszystkim?), jest przekazywanie treści, które w jakiś sposób wpłyną na nas...