niedziela, 4 listopada 2018

Świat według Karla Lagerfelda

Są lektury obowiązkowe i te zupełnie zbędne. Książki ważne, zmieniające postrzeganie świata, poszerzające percepcje i te, które tylko celebrują własne istnienie bądź istnienie tematu w nich opisanego. Taką właśnie książką jest zbiór złotych myśli światowej sławy projektanta Karla Lagerfelda Świat według Karla, pozycji zupełnie niepotrzebnej.

I jako fan talentu Karla Lagerfelda, jego oddania sztuce i modzie, sam nie wierzę, w to co napisałem we wstępie. Niestety Świat według Karla nie jest pozycją, która może zmienić nasze życie, może nam zająć trochę czasu, ot tyle. Wszystko byłoby pięknie gdyby nie fakt, podkreślany przez samego Lagerfelda, że jest on bardziej kreacją, aktorem grającym rolę życia niż człowiekiem szczerym, od którego możemy się czegoś nauczyć. Jean-Christophe Napis i Sandrine Gulbenkian to duet odpowiedzialny za przygotowany zbioru sentencji wielkiego projektanta. Niestety wyrwane z kontekstu fragmenty wywiadów, wypowiedzi dla prasy czy telewizji budują obraz człowieka samowystarczalnego, w którego świecie on sam stanowi centrum, najważniejszy i jedyny element. Zdaje sobie sprawę, że obecne czasy, produkują całe rzesze zapatrzonych w siebie egoistów, osób pragnących samospełnienia za wszelką cenę. ale czy rzeczywiście musimy tacy być? Czy nie możemy spełniać się i osiągać sukcesów bez tej otoczki samouwielbienia, kultu sukcesu za wszelką cenę? Świat według Karla nie odpowiada na te pytania. Dobrze to czy nie dobrze? Wszystko zależy od interpretacji.

To co napisałem, nie przekreśla faktu, że nadal szanuję Karla Lagerfelda, doceniam jego talent i sukcesy jakie osiągnął. Doceniam też starania wydawcy, który zapewnił czytelnikowi wyjątkowo dobrze przygotowaną pozycję. Szata graficzna robi wrażenie, jest dużo ciekawsza niż niejedna złota myśl zawarta w zbiorze. Obcowanie z tak opublikowaną książką rekompensuje czas stracony na czytanie tego często bezsensownego i nic nie wnoszącego ględzenia.

Odwiedź mnie na Lubimy Czytać i Facebooku ;)

INFO
Autor: Karl Lagerfeld
Opracowanie: Jean-Christophe Napis, Sandrine Gulbenkian
Tytuł: "Świat według Karla. Aforyzmy i maksymy Karla Lagerfelda"
Wyd.: Rebis, Poznań 2015
Il.str. 176
Cena: 49,90 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cień przedwiecznej grozy

Literatura grozy nigdy nie była przeze mnie uznawana za ulubiony gatunek, ale jak sobie dłużej nad tym podumałem to wyszło, że jednak lu...