czwartek, 22 listopada 2018

W muzeum dusz czyśćcowych

Muzeum dusz czyśćcowych.

Opowiadania Edgara Allana Poego czy utwory H. P. Lovecrafta należą już do kultowych. Wgryzły się w popkulturę bardzo mocno. Po zapoznaniu się z utworami zagranicznych klasyków literatury grozy przyszedł czas na dzieła polskiego zapomnianego autora, którego literacką spuściznę z niebytu wydobyło Wydawnictwo Vesper. Muzeum dusz czyśćcowych Stefana Grabińskiego to spora dawka niesamowitych opowieści w doskonałej odsłonie.

Zło czai się wszędzie. Nie omija bogatych, nie szczędzi biednych. Każdy może dostać się w szpony upiora czyhającego w mechanicznych trzewiach pociągu, kominie czy ulec tajemniczemu czarowi przeklętego miejsca. Utwory składające się na zbiór  Muzeum dusz czyśćcowych. Opowieści niesamowite swoim brakiem dosłowności, odwołaniami do opowieści ludowych, legend czy historii z dreszczykiem przekazywanych ustnie kolejnym adeptom danego zawodu jak kominiarz, kolejarz czy strażak pokazują, że obłęd i śmierć może spotkać nas zupełnie nieoczekiwanie. Mnogość odwołań do różnych religii, do motywów okultystycznych (tak typowych dla czasów, w których tworzył Grabiński) jest ogromna, a erudycja i oczytanie autora sprawiają, że czujemy się jak adepci tajemnych nauk studiujący zapiski mistrza. Opowiadania Stefana Grabińskiego swoim klimatem niesamowitości, grozą ukrywającą się za zwykłymi wydarzeniami, za całkiem prozaicznymi przedmiotami czy środkami lokomocji dotykają swoją wymownością i podskórnym, często niewysłowionym lękiem. Mnie to kupuje!

Książka wydana została z najwyższą starannością. Czytanie na kremowym papierze nie męczy tak oczu jak na śnieżnobiałych kartkach odbijających światło, a twarda oprawa zagwarantuje, że książka nie rozpadnie się po wielokrotnym wertowaniu. Na uwagę zasługują także klimatyczne ilustracje Macieja Kamudy oddające ducha opowiadań Grabińskiego. Całości dopełnia posłowie Macieja Płazy będące niejako wprowadzeniem do twórczości Grabińskiego. Płaza, nakreśla najczęściej występujące motywy poruszane przez Grabińskiego, wyjaśniając ich rolę w budowaniu uczucia lęku i niesamowitości wydarzeń. Dowiadujemy się też co nieco o samym autorze przez lata zapomnianym dla szerszego grona odbiorców. Świetne! Oby więcej tak wydawanych książek na naszym rynku!

Odwiedź mnie na Lubimy Czytać i Facebooku ;)

INFO
Autor: Stefan Grabiński
Tytuł: "Muzeum dusz czyśćcowych"
Wyd.: Vesper, Czerwonak 2018
Il.str.: 576
Cena: 59,90 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Niebezpieczne sny

Jedną z funkcji literatury, także tej młodzieżowej (a może przede wszystkim?), jest przekazywanie treści, które w jakiś sposób wpłyną na nas...