czwartek, 22 listopada 2012

Pokuta wielokrotnego wyboru

Przypadkiem szperając po internecie znalazłem stronkę czasopisma "Masz Wybór", poświęconego "interaktywnym, fabularnym gałęziom kultury". Przedmiotem zainteresowania zespołu redakcyjnego są gry książkowe i filmy interaktywne (czytelnik lub widz ma wpływ na fabułę i zakończenie utworu). Brzmi dość mgliście, ale każdy kto czytał "Grę w klasy" Julio Cortazara, mniej więcej będzie wiedział o co chodzi. Redakcja, poza przygotowywaniem wersji elektronicznej i papierowej swojego czasopisma, zajmuje się wydawaniem gier książkowych, pod szyldem Wydawnictwa Wielokrotnego Wyboru. Wspominane gry książkowe, gamebooki szczególnie mnie zainteresowały. 
Na pierwszy ogień poszedł utwór "Pokuta", autorstwa Beniamina Muszyńskiego. Spodobał mi się opis zapowiadający mrok, grozę, brutalność i perwersję. Bezpretensjonalny język i ciekawe, acz krótkie opisy, zgrabnie przenoszą nas do świata przedstawionego w powieści przez autora. Nierozwlekłe opisy nadają akcji dynamiki. Dla mnie były trochę nawet za krótkie, ale pewnie ich wielkość wynika ze specyfiki książki. Całość podzielona jest na paragrafy, odpada zatem czytanie książki strona po stronie. Główny bohater powieści, którego losami kierujemy, cierpi na amnezję. Naszym zadaniem jest rozwikłać zagadkę utraty pamięci Malcolma, ale nie tylko. Bohater w poszukiwaniu swojej zaginionej tożsamości odkrywa kolejne szczegóły dramatycznego mordu popełnionego na małej dziewczynce. Dzięki zgłębianiu treści poszczególnych paragrafów odkrywamy najmroczniejsze zakamarki psychiki Malcolma. To od nas zależy, jak szybko rozwikłamy zagadkę oraz jakie będzie zakończenie książki. Powiem szczerze, że troszkę się na początku pogubiłem w tych paragrafach, ale kiedy złapałem rytm wciągnęło mnie dokumentnie. W sumie to nie mogłem się oderwać! Z czystym sumieniem mogę polecić "Pokutę" wszystkim fanom czytania, pragnącym trochę oderwać się od "standardowych" fabuł.

INFO
Tytuł: "Pokuta"
Autor: Beniamin Tytus Muszyński
Wyd.: Wydawnictwo Wielokrotnego Wyboru
Il.str.: 164
Cena: Dostępne bezpłatnie w formie ebooka na stronie: 
http://masz-wybor.com.pl/ksiegarnia/

1 komentarz:

Ujmująca Kirke

Jeszcze nie do końca ochłonąłem po lekturze rewelacyjnej Pieśni o Achillesie  , a   wiedziałem już, że koniecznie będę musiał przeczytać inn...