poniedziałek, 16 marca 2020

Piękny umysł, który się zgubił

Neurolożka. Piękny umysł, który się zgubił

Prawdopodobnie we wszechświecie nie ma drugiego tak niezwykłego tworu jakim jest ludzki mózg - straszny truizm, ale to fakt. Mózg zawiaduje wszystkimi funkcjami organizmu, nigdy nie odpoczywa, pracuje bez ustanku. To dzięki niezwykłym strukturom mózgu możemy się uczyć, myśleć, doświadczać całej palety uczuć. Organ ten fascynuje swoimi możliwościami i wciąż niezgłębionym do końca potencjałem. Jednak i on czasem odmawia posłuszeństwa, choruje obracając się przeciw nam. Barbara K. Lipska, chemik i doktor nauk medycznych, osoba zawodowo zajmująca się problematyką m.in. schizofrenii, opisuje swoje zmagania z nowotworem mózgu, który odmienił postrzeganie jej dotychczasowej pracy.  

Doktor Barbara K. Lipska, pracująca w amerykańskim National Institute of Mental Health (NIMH), będąca tam dyrektorem Human Brain Collection Core, kobieta niezwykle aktywna fizycznie, ciesząca się zawodowym uznaniem i szczęśliwym życiem rodzinnym nagle zaczyna mieć problemy ze wzrokiem. Bagatelizuje to tłumacząc przemęczeniem i zażywanymi lekami. Wydawałoby się, że osoba z jej wiedzą na temat funkcjonowania mózgu powinna bezbłędnie odczytać sygnały jakie wysyła jej organizm. Tak się jednak nie dzieje i tylko dzięki uporowi rodziny i błyskawicznej reakcji lekarzy wykonane zostają badania, które wywrócą świat doktor Lipskiej do góry nogami na wiele miesięcy. To nie leki ani też ogrom odpowiedzialnej pracy czy też przygotowanie do kolejnego biegu powodują kłopoty ze wzrokiem. Rezonans magnetyczny nie kłamie - w mózgu znajdują się trzy guzy, dramatyczna diagnoza jest początkiem najważniejszego maratonu w życiu Lipskiej. Kobieta, która przeszła już mastektomie w związku z rakiem piersi, a później leczenie czerniaka jest zaprawiona w bojach, jednak nawet te doświadczenia połączone z ogromną wiedzą nie przygotowały jej na ten cios. Zmiany zachowania, problemy z codziennymi czynnościami, kłopoty w postrzeganiu swoich działań oraz intencji innych osób to część trudności jakie stały się jej codziennością. Wszystkie problemy znane bliskim osób cierpiących na różne choroby psychiczne, także te związane z badaną przez doktor Lipską schizofrenią, stają się jej udziałem.

Neurolożka. Piękny umysł, który się zgubił to opowieść o nierównej i pełnej pułapek walce z chorobą nowotworową atakującą mózg, w której determinacja, szczęście oraz dostęp do różnych leczniczych terapii jest kluczowy. Lipska opisuje swoje życie oraz leczenie nie epatując przy tym zbędnym patosem, choć w książce nie brakuje emocji nie uderza w płaczliwe tony - jest rzeczowa i świadoma zagrożenia. Przeprowadza czytelnika przez ciężkie dla siebie momenty, w których nie wahała się podejmować ryzyka, sprzeciwiać lekarzom, aby uzyskać najlepszą dla siebie pomoc. Trudy terapii, efekty uboczne, chwile zwątpienia to wszystko demolowało jej życie, niszczyło ciało. Guzy w mózgu zmieniły (na szczęście nietrwale) charakter Lipskiej - z kochającej i zawsze życzliwej stała się złośliwa i podejrzliwa. Objawy typowe dla schizofrenii czy alzheimera - gubienie się w znanym terenie, podejrzliwość, a nawet agresja były wymagające zarówno dla Lipskiej jak jej najbliższych. Tylko dzięki zastosowaniu różnych form terapii, zaangażowaniu lekarzy i wspierającej rodziny udało  się Lipskiej przeżyć i spisać swoje wspomnienia, aby inne chore osoby oraz ich bliscy mogły przekonać się i uwierzyć, że jest nadzieja na wyzdrowienie. Nie każdego stać na taką szczerość, by przyznać się przed światem do słabości, do lęku przed śmiercią czy utratą sprawności intelektualnej, a Lipska robi to przybliżając przy tej okazji podstawowe informacje na temat funkcji mózgu oraz możliwych następstwach uszkodzenia jego delikatnych struktur. 

Odwiedź mnie na Lubimy Czytać i Facebooku !

INFO
Autor: Barbara K. Lipska, Elaine McArdle
Tytuł: "Neurolożka. Piękny umysł, który się zgubił"
Wyd.: Agora, Warszawa 2020
Il.str.: 280
Cena: 29,90 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Niebezpieczne sny

Jedną z funkcji literatury, także tej młodzieżowej (a może przede wszystkim?), jest przekazywanie treści, które w jakiś sposób wpłyną na nas...