piątek, 6 lipca 2018

Nuda Panie! Nuda... o wilkołakach

Wilki i wilkołaki Bartłomiej Grzegorz Sala

Co jakiś czas, za sprawą filmów kinowych czy seriali, a także książek i gier komputerowych, wracają do łask motywy znane i lubiane, motywy nadal budzące dreszczyk emocji. Dlaczego zatem wilki i wilkołaki w odsłonie Bartłomieja Grzegorza Sali, autora W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów, nie budzą strachu, a jedynie wywołują senność?

W swojej kolejnej publikacji Sala eksploatuje temat występowania w kulturze europejskiej wilków i wilkołaków. Zapowiadało się niezwykle ciekawie, jego poprzednia książka, nie pozbawiona mankamentów, była ciekawym głosem w dyskusji na temat wampirów, ta jest wtórna i zwyczajnie męcząca. Czytając książkę Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy miałem wrażenie, że jestem na niezwykle nudnej lekcji historii połączonej z geografią, na której to nauczyciel dla obudzenia uczniów, od czasu do czasu, dodawał jakąś opowieść z dreszczykiem. Sala przedstawia nam różne przykłady wilków i likantropów począwszy od tych najdawniejszych, mitologicznych, skończywszy na tych współczesnych, kinowych potworach. Autor zawarł wiele ciekawych opowieści, informacji nie zawsze oczywistych i powszechnie znanych, i bardzo żałuje, że utopił to wszystko w sosie z nudy znanej ze szkolnych podręczników.

Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy to publikacja, która nie odbiega wizualnie od swojej poprzedniczki. Ponownie klimat grozy został oddany w ilustracjach autorstwa Justyny Sokołowskiej. Książka Sali warta jest uwagi chociażby na warstwę graficzną. Na naszym rynku wydawniczym coraz więcej jest publikacji ładnych, których szata graficzna przykuwa uwagę i cieszy oko, wydawnictwo BOSZ dba by takich pozycji na księgarskich półkach nie zabrakło.

Odwiedź mnie na fb klik

INFO
Autor: Bartłomiej Grzegorz Sala
Tytuł: "Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy"
Wyd.: BOSZ, Olszanica 2017
Il.str.: 246
Cena: 44,90 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Niebezpieczne sny

Jedną z funkcji literatury, także tej młodzieżowej (a może przede wszystkim?), jest przekazywanie treści, które w jakiś sposób wpłyną na nas...