środa, 1 grudnia 2021

Wigilia Wszystkich Świętych

Za sprawą nowych wydań klasycznych powieści kryminalnych pióra Agathy Christie sięgnąłem po tytuł, o którym wcześniej nie słyszałem. Jakoś nie przebijał się spośród tych znanych i popularnych, a okazał się całkiem przyjemną rozrywką. Dziś kilka słów na temat Wigilii Wszystkich Świętych.

Wszystko jak zwykle sprowadza się do zabójstwa. Tym razem ofiarą pada nastoletnia dziewczyna, a ginie w nader nietypowych okolicznościach. Do zbrodni dochodzi podczas przyjęcia halloweenowego, nieboga zostaje utopiona w wiadrze, które służyło do jednej z zabaw. Przypadkiem na owym przyjęciu dla dzieci znajduje się Ariadna Oliver powieściopisarka i przyjaciółka osławionego Herkulesa Poirot. Arcymistrz swego fachu zostaje poproszony o pomoc i wkrótce zjawia się w urokliwej miejscowości pod Londynem, uzbrojony jedynie w swój niezwykły intelekt.

Co pierwsze rzuciło mi się w oczy podczas lektury Wigilii Wszystkich Świętych to na pewno fakt, iż autorka nie epatuje tak dziś typowymi obrazami okrutnych zbrodni, nie ma tu też jakichś specjalnych wybuchów emocji. Christie nie ma w zwyczaju krzyczeć do czytelnika, woli, aby stopniowo zagłębiał się w szczegóły opowieści poznając ich bohaterów. Często wydarzenia z przeszłości, niemające pozornie znaczenia dla sprawy, okazują się kluczowymi dla wyjaśnienia sprawy, warto zwracać uwagę na detale. Kolejny raz przez strony powieści przewija się plejada postaci charakterystycznych, często wręcz komiksowych, które stają się wręcz archetypami pewnych zachowań i postaw. A wszystko to w klimacie deszczowej Anglii. 

Odwiedź mnie na Lubimy Czytać i Facebooku !

INFO
Autor: Agatha Christie
Tytuł: "Wigilia Wszystkich Świętych"
Wyd.: Dolnośląskie, Wrocław 2021
Il.str.: 231
Cena: 39,90 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Niebezpieczne sny

Jedną z funkcji literatury, także tej młodzieżowej (a może przede wszystkim?), jest przekazywanie treści, które w jakiś sposób wpłyną na nas...