sobota, 8 maja 2021

Wyzwanie z innego świata

Renesans dzieł H.P. Lovecrafta w Polsce trwa. I bardzo dobrze bo wciąż brakuje utworów tak niesamowitych w swojej treści. Jest to proza dość nieoczywista, ale zawsze satysfakcjonująca w odbiorze. Przynajmniej ja tak uważam, a kolejnym przykładem jest niewielki zbiór opowiadań, które zostały napisane wspólnie z innymi autorami.

Wyzwanie z innego świata to łącznie 17 utworów w tym 6, co mało oczywiste, humorystycznych. I już nie pierwszy raz napiszę, że historie zawarte w zbiorze totalnie mnie kupiły. Lovecraft jest jednym z tych autorów, po których dzieła sięgam chętnie zawsze przekonany, że otrzymam dobrą literaturę przepełnioną grozą i rozmaitymi znaczeniami. Uwielbiam przemykać przez kolejne zdania wczytując się w zawarte w nich motywy. A jest tego sporo bo Lovecraft wraz ze swoimi kompanami eksploruje zawsze te rejony ludzkiej świadomości odwołujące się do lęków najbardziej w niej zakorzenionych. Nieludzkie eksperymenty, dążenie do zaspokojenia ciekawości, zagłada gatunku, mroczne rytuały i oddawanie czci przedwiecznym - to tylko niektóre z podejmowanych w opowiadaniach tematów. I są to tematy bardzo uniwersalne, także dziś aktualne.

Przeczytałem z wielką przyjemnością żałując jednie, że zbiór jest tak krótki. Lovecrafta nigdy za wiele! 

Odwiedź mnie na Lubimy Czytać i Facebooku !

INFO
Autor: H.P. Lovecraft
Tytuł: "Wyzwanie z innego świata"
Wyd.: Wydawnictwo IX, Kraków 2018
Il.str.: 197
Cena: 32 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przedwieczne To

Forma mistrza grozy Stephena Kinga w ostatnich latach trochę osłabła, oferuje nam książki napisane w swoim charakterystycznym stylu, ale są ...