niedziela, 2 września 2012

Demon w krainie Siedmiu Królestw

"Król Demon" i "Wygnana Królowa" to dwie pierwsze części serii fantasy, której akcja rozgrywa się w krainie Siedmiu Królestw. Cinda Williams Chima powarzyła się na nie lada zadanie stworzenia świata alternatywnego (zresztą jak inny twórcy fantasy) i udało się jej to całkiem zgrabnie. Zawsze tworząc nowa scenerię książkowych wydarzeń, autor naraża się na porównania chociażby do Tolkiena, będącego dla wielu guru w tej dziedzinie. Stworzył on przecież najbardziej spójny i barwny świat dla swojej opowieści. Stworzył mitologie, rasy i języki - cały świat od podstaw. Autorka serii rozgrywającej się w Siedmiu Królestwach zaprezentowała ciekawą historię, gdzie rządy sprawuje królowa wspierana przez rodowe klany i magów. Klany strzegą ciągłości rodu królewskiego, wytwarzają magiczne amulety, bez których magowie nie mogą używać swoich mocy. Klany i magowie nie darzą się zaufaniem. Wzajemnie sobą pogardzają. Wszystko to ma swoje źródła w historii królestwa związanej z tytułowym Królem Demonem. Historii o miłości, wojnie i wielkiej magicznej mocy. O zmagania magów żądnych władzy z klanami i wyniku tejże konfrontacji, której pokłosiem jest obecna sytuacja państwa. Bohaterowie serii stają się mimowolnymi uczestnikami ponownej wali o wpływy i władzę. Odkrywają skrywane od wieków sekrety, które diametralnie zmieniają ich życie. Tak z grubsza wygląda zarys tematyki książki. 
"Król Demon" jako pierwsza cześć cyklu wprowadza nas do Krainy Siedmiu Królestw, poznajemy bohaterów i historię o tytułowym Królu Demonie. Właściwie to nawet dwie wersje tej legendy - oficjalna, uznaną przez państwo i tę drugą zupełnie odmienną, nieznana ogółowi społeczeństwa. Bohaterowie to cały przekrój społeczeństwa ukazanego w książce. Od królowej Fells, jej córki Raisy ana'Marianny i Wielkiego Maga Bayara poprzez członków klanu Demonai po Hana ulicznego rozbójnika zwanego bransoleciażem z racji noszenia na ręce bransolet, których nie może ściągnąć. Bransolety owe stanowią także swoisty symbol zniewolenia i tajemnicy związanej z przeszłością i przyszłością Hana. Dworskie intrygi, miłosne zaloty i odkrycie zaskakującej prawdy. To wszystko i jeszcze więcej w pierwszym tomie serii.
"Wygnana Królowa" przybliża losy bohaterów już po odkryciu szokującej prawdy. Był to nie lada szok dla Hana i jego klanowego przyjaciela Tancerza. Nie będę jednak zdradzał co było tak szokujące, co zmieniło życie bohaterów i ich dotychczasowe postrzeganie świata. Jest to oczywiste, zabiłbym tym samym chęć sięgnięcia po książkę Williams Chimy. Perypetii bohaterów w drugiej części cyklu jest co niemiara. Koncentrują się one na odkrywaniu kolejnych sekretów, zawiązywaniu niepewnych sojuszy. Porwania, podchody, tajemne szkolenia i uczucie zagrożenia - akcja zmienia się jak w kalejdoskopie. Tradycyjnie nie zabrakło wątków miłosnych . Atmosfera się zagęszcza, a uczucie to potęgowane jest przez polityczne roszady i przetasowania. Książka zwiastuje nadejście burzy, która prawdopodobnie rozpęta się na dobre w części trzeciej, a epicentrum osiągnie w czwartej. Na to zresztą liczę.

Odyseja Hillary Clinton

Od wyborów w Stanach Zjednoczonych minęły już prawie dwa lata, Donald Trump rozgościł się w Białym Domu, zasiadając zapewne z buciorami n...