niedziela, 27 kwietnia 2014

Rzut oka na kulturę japonii

Są takie rejony świata, które bez względu na panujące mody nieustannie rozpalają ludzką wyobraźnię stając się punktem świeckich pielgrzymek, obiektem marzeń i westchnień. Jednym z takich miejsc jest Japonia przez wielu romantycznie nazywana Krajem Kwitnącej Wiśni. Fascynują nas piękne i tajemnicze gejsze, charakterystyczna architektura, etos samurajski, ale czy staramy się wejrzeć głębiej pod to co skrywają kolorowe fałdy kimona japońskiej kultury tak doskonale łączącej nowoczesność z tradycją?
Kultura japońska, autorstwa Paula Varleya, stanowi telegraficzny skrót historii ewolucji myśli japońskiej na gruncie sztuk plastycznych, literatury, architektury, teatru, a także kinematografii. Autor osadza wszystkie ważne wątki w kontekście historycznym, a w swoich rozważaniach nie pomija kwestii tradycyjnej duchowości tak ważnej dla Japończyków. Zostały także omówione zarówno wczesne wpływy kultury chińskiej jak i te późniejsze związane z przybyciem do Japonii Portugalczyków i Holendrów. 
Varley pisząc o duchowości Japończyków starał się wyjaśnić także kwestię łączenia przez nich tradycji z nowoczesnością co jest nierozerwalnie związane właśnie z ich wierzeniami, a w prostej linii wywodzi się z pierwotnego kultu kami reprezentowanego przez sintoizm.
Książka zawiera bardzo wiele informacji, jak już wspomniałem w telegraficznym skrócie, stanowiąc dobry początek dla miłośników Japonii chcących zacząć poznawanie jej kultury na poważnie. "Znawcy" i pasjonaci pewnie będą niepocieszeni bo najpopularniejszym i najbardziej medialnym kwestiom nie poświęcono zbyt wiele miejsca (dla przykładu o gejszach znalazłem jeden mały akapit). Mam jeden poważny zarzut do wydania, którym jest rezygnacja z kolorowych ilustracji i umieszczenie tylko i wyłącznie czaro białych fotografii. W znakomitej większości są kiepskiej jakości, zwyczajnie nieczytelne przez co tracą w ogóle sens. Niby mamy przykład architektury albo ważnego obrazu, ale co z tego skoro nie można się temu dokładnie przyjrzeć? 

INFO
Autor: Paul Varley
Tytuł: "Kultura japońska"
Wyd.: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2006
Il.str.: 375
Cena: 39,90 zł

Odyseja Hillary Clinton

Od wyborów w Stanach Zjednoczonych minęły już prawie dwa lata, Donald Trump rozgościł się w Białym Domu, zasiadając zapewne z buciorami n...