piątek, 21 czerwca 2013

Kolekcja, ach kolekcja książek Star Wars!


24 stycznia tego roku ukazał się ostatni, 26 tom "Kolekcji książek Star Wars", wydawnictwa Amber. Samo pojawienie się na rynku tej kolekcji jest sporym ewenementem bo pomimo tego, iż książki z uniwersum Gwiezdnych Wojen wydawane są regularnie, dzięki czemu rok rocznie możemy cieszyć się nowymi odsłonami przygód naszych ulubionych bohaterów, to właściwie nie są mi znane pozycje, które doczekały się drugiego wydania. Szkoda. Wiele książek poszukiwanych jest przez fanów, jednak  ich nakład  dawno się wyczerpał i dostępne są  one tylko w obiegu wtórnym. 
W moje ręce, kilka dni temu, trafił pakiet pierwszych dziesięciu tomów kolekcji wydawnictwa Amber (Olu, serdecznie dziękuję!). Książki, ładnie zapakowane w kartonowe pudełko, na którym umieszczono okładki wszystkich tomów, zaproponowano czytelnikom w doskonałej cenie (patrz INFO pod notką). Napisałem w doskonałej nie bez kozery. Pojedynczy utwór z tej serii to koszt 13,99 zł (co i tak jest ceną okazyjną przy zwyczajowych 37 złotych, które płacimy za pozycje spoza serii). Zanim kolekcja wpadła w moje ręce, widziałem wcześniej w kioskach pojedyncze egzemplarze, przechodziłem, jednak obojętnie obok nich. Odstraszał mnie mniejszy format, powtórnie wydanych przez Amber utworów, (zmniejszenie formatu z 120x190 mm na 107x175 mm), a co za tym idzie zmniejszenie czcionki. Obawiałem się, że wykonane będzie skandaliczne, przez co książki będą zwyczajnie brzydkie i męczące w swojej powierzchowności. Teraz, po przeglądnięciu tych książeczek, stwierdzam, że nie słusznie się ich wystrzegałem. Mały format może być zaletą ponieważ taka książeczka zajmuje bardzo mało miejsca w torbie, dlatego też zawsze można ją ze sobą zabrać do torby i w wolnych chwilach zaczytywać się ulubionymi opowieściami. Wykonanie też nie jest najgorsze, ale z ręką na sercu przyznam, że nie są to egzemplarze bibliofilskie. Opowieści w "Kolekcji książek Star Wars" jest wiele, dzięki czemu otrzymujemy zróżnicowane pod względem treści historie sięgające swoją chronologią daleko wstecz przed wydarzeniami ukazanymi w Klasycznej Trylogii Georga Lucasa. Pozwala to miłośnikom poznać ciekawe zdarzenia z uniwersum Gwiezdnych Wojen, poszerzyć wiedzę w temacie oraz spojrzeć na wydarzenia znane z filmów z innego punktu widzenia (kolekcja zawiera dwie fabularyzowane wersje filmów kinowych). 
Ukazanie się takiej kolekcji na naszym rynku wydawniczym to dobry znak. Oby był to także zwiastun ponownych wydań ważnych dla fanów książek ze świata Star Wars, jak chociażby Cieni Imperium Steve'a Perry'ego. Oby...
W czasie bliżej nie określonym można spodziewać się notek poświęconych pojedynczym tomom kolekcji. Na razie jednak książeczki te muszą poczekać na swoją czytelniczą kolejkę. 

INFO
Tytuł / Autor::
Tom I "Darth Bane. Droga zagłady", Drew Karpyshyn
Tom II "Darth Bane. Zasada dwóch", j.w.
Tom III "Darth Bane. Dynastia zła", j.w.
Tom IV "Maska kłamstw", James Luceno
Tom V "Darth Maul: Łowca z mroku", Michael Reaves
Tom VI "Część I Mroczne Widmo", Terry Brooks
Tom VII "Planeta życia", Greg Bear
Tom VIII "Poza galaktykę", Timothy Zahn
Tom IX "Nadchodząca burza", Alan Dean Foster
Tom X "Część II Atak klonów", R. A. Salvatore
Wyd.: Warszawa, Amber 2012/2013
Il.str.: sporo :D
Cena: 49.90

Odyseja Hillary Clinton

Od wyborów w Stanach Zjednoczonych minęły już prawie dwa lata, Donald Trump rozgościł się w Białym Domu, zasiadając zapewne z buciorami n...