niedziela, 20 września 2020

Dziewczyna z rebelii

Kto mnie zna ten dobrze wie, że dzień bez "Gwiezdnych wojen" nie może być udanym.  Staram się zatem nadrabiać komiksowe zaległości w tej materii łącząc przyjemne z pożytecznym. Komiksy dobrze zapełniają luki fabularne, które siłą rzeczy w filmowej Sadze bardzo często się pojawiają. Album Star Wars Legendy – Dziewczyna z Rebelii. Zdławiona nadzieja nie zawiera specjalnie spektakularnych opowieści powielając niejako znane nam już schematy.

Na album składają się trzy niepowiązane ze sobą bezpośrednio opowieści poruszające jednak podobną tematykę - tajne misje i operacje specjalne. W pierwszej historii jesteśmy świadkami przygotowań do ślubu księżniczki Leii będącym w zasadzie układem politycznym między władcami planety Arrochar a dowództwem Rebelii zmierzającym do zbudowania tajnej bazy Sojuszu. Jak wiemy po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci Imperium z jeszcze większą zajadłością zaczęło tropić wszelkie ślady rebeliantów. Kolejna, moim zdaniem najlepsza opowieść albumu, przybliża nam jedną z tajnych misji Dartha Vadera. Ponownie Lord Sith rusza na łowy, aby wytropić zdrajców przy okazji robiąc porządki na swoim gwiezdnym niszczycielu Devastatorze. Narratorem opowieści jest młoda chorąża Nanda, dla której spotkanie z Vaderem będzie przygodą nie do zapomnienia. W trzeciej, wieńczącej album historii, bierzemy udział w misji ratunkowej. Księżniczka Leia wraz z młodym Skywalkerem, Hanem Solo i Chewbaccą na pokładzie Sokoła Millenium zmierzają na Lotho Minor. Cóż ciekawego może być w galaktycznym złomowisku? Leia odebrała sygnał nadany przez jej dawną przyjaciółkę będącą utajonym agentem Rebelii. Pozyskanie informacji, które zebrała może być kluczowe dla Sojuszu, ale czy za nagłym kontaktem po latach nie kryje się kolejny podstęp Imperium?

Historia planowanego ślubu Lei z księciem Arrochara pomimo ciekawego zamysłu i intrygi politycznej jakoś niespecjalnie mnie porwała. Owszem dowiadujemy się co nieco o staraniach Sojuszu zmierzających do pozyskania nowych planet i zbudowania stałej bazy, ale zabrakło w tym ognia. Choć wystrzałów z blasterów nie brakuje. Zupełnie inaczej sprawa ma się z komiksem Pięć dni z Sithem. Pomimo tego iż nie jest to specjalnie rozbudowana fabuła dostajemy klimatyczną opowieść widzianą oczami jednego z uczestników, który miał zaszczyt towarzyszyć Vaderowi i przeżyć. Vader jest zdeterminowany i bezwzględny, w dodatku misja, na którą zabrał Nandę oraz odział szturmowców nie jest oficjalnie autoryzowana. Jest próbą odzyskania łaski Imperatora, a jednocześnie przykładem nieposłuszeństwa ucznia wobec mistrza. Tam, gdzie umierają droidy - to komiks, który urzekł mnie rysunkami na pograniczu mangi(chociaż muszę nadmienić, że ilustrator najwyraźniej nienawidzi mężczyzn). Scenariusz niczym nowym nie zaskakuje. Mamy słowne przepychanki Lei i Hana, poszukiwanie zaginionego agenta i zdeterminowanego łowcę nagród, aby pokrzyżować plany bohaterów i zgarnąć podwójną nagrodę - wszystko to już było. Należy wspomnieć, że w każdej z przedstawianych historii bohaterowie w jakiś sposób mierzą się z przeszłością oraz oczekiwaniami stawianymi przez współtowarzyszy - jest to mała namiastka tego co powinno wieść prym, abyśmy otrzymali pełniejszy obraz psychologii postaci. Może innym razem...   

Odwiedź mnie na Lubimy Czytać i Facebooku !

INFO
Scenariusz: Brian Wood, Zack Whendon
Ilustracje: Carlos D`Anda, Stéphane Créty, Facundo Percio, Davidé Fabbri
Tytuł: "Star Wars Legendy – Dziewczyna z Rebelii. Zdławiona nadzieja"
Wyd.: Egmont, Warszawa 2018
Il.str.: 192
Cena: 59,99 zł

piątek, 18 września 2020

Znowu historie o duchach...

Paranormalne. Prawdziwe historie nawiedzeń
Upiorne opowieści, przeróżne przekazywane z ust do ust creepypasty, to wciąż potężne paliwo dla kolejnych, szeroko pojętych, tekstów kultury. Książki fabularne, reportaże, seriale i filmy kinowe niezmiennie czerpią z nieprzebranego rezerwuaru strachu wywoływanego przez mniej lub bardziej przekonujące opowieści o spotkaniach człowieka z mocami nadprzyrodzonymi. Michał Stonawski do tematu podchodzi z zupełnie nowym, świeżym podejściem, a jego Paranormalne. Prawdziwe historie nawiedzeń ukazują opowieści o duchach w nowym świetle. 

Stanowski mocno zaznacza, że nie zamierza w swojej publikacji obalać czy też wyśmiewać opowieści o duchach wykazując ich bezsensowności czy szukając dowodów na racjonalne wyjaśnienie zjawisk nadprzyrodzonych. Jego książka jest próbą zrozumienia tematu nawiedzonych miejsc, ewolucji historii opowiadanych od pokoleń na konkretnych terenach oraz tego jak one wpływały na postrzeganie świata osób mających styczność z różnej maści niewyjaśnionymi zdarzeniami. Okazuje się, że po przeprowadzeniu porządnej kwerendy nawiedzonych lokacji w Polsce (i odrzuceniu znakomitej większości) te, do których wybrał się autor, aby naocznie sprawdzić co kryje się za zjawami nawiedzającymi kamienice, mieszkania czy opuszczone szpitale, częściej niż duchy na miejscu straszyły dojmująca pustka i wspomnienie ludzi, którzy już odeszli. Ludzi prowadzących normalne życie zniszczone przez własne słabości czy zawirowania historii. 

Całość ubrana jest w formę fabularyzowanego reportażu co pozwala w pełni wczuć się w opowieść będącą swoistą lekcją historii doprawioną nutą tajemnicy. A jak to z przyprawami bywa nie zawsze dużo znaczy dobrze. Tutaj mamy zachowany balans bo pomimo licznych dygresji i uwag natury społecznej autor nie zbacza z wyznaczonego kursu i opisuje nadprzyrodzone zjawiska zajmująco, bez silenia się na niepotrzebne fajerwerki. Szczególnie ujęła mnie historia nawiedzonego mieszkania w jednej z warszawskich kamienic, w którym to zamordowano aktorkę Marię Wisnowską - niesamowita sprawa, gotowy materiał na świetny kryminał. Podobnie sprawa ma się z Zakładem dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów Zofiówką, który za sprawą niemieckich lekarzy stał się piekłem. Nie pierwszy to raz okazało się, że straszniejsza od paranormalnych zjawisk jest prawdziwa historia ludzkich dramatów oraz fakt, iż nawet zwykłe wydarzenia z czasem za sprawą niedomówień i braku sensownego wyjaśnienia obrastają upiorną legendą stając się domem dla czających się w ciemności duchów i demonów.

Odwiedź mnie na Lubimy Czytać i Facebooku !

INFO
Autor: Michał Stonawski
Tytuł: "Paranormalne. Prawdziwe historie nawiedzeń"
Wyd.: Znak, Kraków 2020
Il.str.: 302
Cena: 39,99 zł

Niebezpieczne sny

Jedną z funkcji literatury, także tej młodzieżowej (a może przede wszystkim?), jest przekazywanie treści, które w jakiś sposób wpłyną na nas...