niedziela, 10 listopada 2013

Powrót demonów z dzieciństwa

Niezastąpiony (pomimo tego, iż jeszcze nie leży na cmentarzu) mistrz horroru Stephen King w tym roku po raz kolejny zagościł na moim blogu. Nie osobiście rzecz jasna, ale za sprawą najnowszej powieści Doktor Sen. Po przeczytaniu rewelacyjnej opowieści jaką była historia zawarta w książce Ręka Mistrza muszę od razu napisać, że szału nie ma - niestety. Co mi po lekturze pozostało to lęk przed stojącym nieopodal mojego miejsca zamieszkania kamperem. Zawsze kiedy go mijam to myślę: "rany Prawdziwy Węzeł przyjechał".
Historia z założenia jest kontynuacją losów bohatera bestsellerowego Lśnienia, książki, która dzięki ekranizacji z Jackiem (zabawnie to imię wygląda, wiem) Nicholsonem stała się wręcz legendarną pozycją w kanonie literatury popularnej. I tak dmuchali ten balon kontynuacji spece od reklamy, że człowiek spodziewał się nie wiadomo jakich fajerwerków, podczas gdy otrzymał przyzwoitą książkę w typowym dla Kinga stylu - niestety nic ponad to.
Dan Torrance zmaga się z traumą po przeżyciach związanych z pobytem w hotelu Panorama, a także z błędami swojego ojca, których nigdy nie chciał powtórzyć. Walka z nałogiem alkoholowym i wspomnieniami sprawia, że Dan trafia do hospicjum, gdzie z pomocą swojego daru pomaga umierającym spokojnie odejść z tego padołu łez. Dzięki swoim umiejętnością poznaję nastolatkę Abrę, którą już od pierwszych chwil życia przejawiała niezwykłe umiejętności. Losy Dana i Abry łączą się w chwili, w której dziewczyna odkrywa, że po Ameryce od lat podróżują istoty żywiące się "parą" ulatującą z mordowanych przez nich dzieci obdarzonych nadprzyrodzonymi mocami. Prawdziwy Węzeł przemieszcza się kamperami, członków Prawdziwego Węzła ciężko rozpoznać bo wyglądają jak poczciwi emeryci na wczasach. Są bogaci, żyją od wieków, tylko po to, by trwać w egzystencji przypominającej bytowanie wampirów - wampirów żywiących się ludzką esencją. Członkowie Prawdziwego Węzła z Rose Kapelusz na czele chcą dopaść Abrę, którą zapewniłaby im mnóstwo "pokarmu" na bardzo długi czas. Motyw Prawdziwego Węzła jest zdecydowanie najmocniejszą stroną powieści, wszystko inne już w książkach Stephena Kinga było. Po przeczytaniu całości odczuwam ogromny niedosyt choć muszę przyznać, że ten bardzo subtelny wątek odchodzenia pacjentów hospicjum z pomocą Dana mocno wyrył mi się w świadomości i takie pytanie mi się zalęgło w głowie, tak sobie je czasem powtarzam.
A czy w chwili, w której i na Ciebie przyjdzie czas zjawi się Doktor Sen? By Ci pomóc i przeprowadzić na drugą stronę? 

INFO
Autor: Stephen King
Tytuł: "Doktor Sen"
Wyd.: Warszawa, Prószyński i S-ka 2013
Il.str.: 652
Cena: 42 zł

Odyseja Hillary Clinton

Od wyborów w Stanach Zjednoczonych minęły już prawie dwa lata, Donald Trump rozgościł się w Białym Domu, zasiadając zapewne z buciorami n...