niedziela, 19 września 2021

Warrenów tu tyle co na lekarstwo

Jak dobrze wiecie przeczytałem ostatnio dwie pozycje sygnowane nazwiskiem Eda i Lorraine Warrenów, opisujące różne historie opetań i nawiedzeń. Moje opinie na ich temat były dość ostrożne, raczej pozytywne choć szału nie było. Teraz czas przyszedł na pełnowymiarową historię, która doczekała się całej książki. Udręczeni. Historia prawdziwa, to powieść o rodzinie zmagającej się z demonicznymi mocami, a jak wyszło, o tym poniżej.

Nie jest to specjalnie zaskakująca fabuła. Mamy tu historię rodziny doświadczonej dramatem choroby nowotworowej dziecka, która zmuszona zamieszkać bliżej szpitala przeprowadza się do nowego domu. Jak możemy się spodziewać z domem od początku coś jest nie tak, rychło okazuje się, że znajdował się w nim dom pogrzebowy, jest to przyczynek do wydarzeń zmieniających życie wszystkich domowników. Niepokojące głosy, szalejące zwierzęta, widma pojawiające się na granicy pola widzenia czy dojmujący chłód bądź smród skutecznie uprzykrzają rodzinie i tak już nie łatwe życie. Powoduje to konflikty bo konfrontacja z siłami nadprzyrodzonymi jest wyjątkowo trudna do pogodzenia z racjonalnym podejściem do życia. Jak możemy się spodziewać wkrótce na horyzoncie pojawiają się demonolodzy Ed i Lorraine Warrenowie, aby poprowadzić śledztwo.

Powiem wam szczerze, że okrutnie się zawiodłem na tej książce, a samą jej lekturą byłem udręczony. W sumie to była udręka bez ekstazy. Bohaterowi dają się lubić, ale co z tego skoro są tak stereotypowi, że ich działania są całkowicie przewidywalne. Warrenów w książce jak na lekarstwo, pojawiają się na sam koniec, mówią parę kwestii, odbywa się egzorcyzm i ciach jak nożem odjął, koniec. No słabe to było, szczególnie, że historia rozkręca się powoli i daje nadzieję na coś naprawdę rewelacyjnego po czym przychodzi wielkie rozczarowanie. Pełno tu sztampowych rozwiązań, kwestii, które czytaliśmy już setki razy. Ta publikacja nie ma w sobie absolutnie nic oryginalnego, jest takim arcysztampowym czytadłem o nawiedzonym domu i rodzinie muszącej mierzyć się z demonicznymi siłami. Przykro, ale widać i kilu autorów nie daje rady skleić porządnej fabuły, która i trzyma w napięciu i wnosi coś do tematu. A może zbyt wiele wymagam?

Odwiedź mnie na Lubimy Czytać i Facebooku !

INFO
Autor: Ed i Lorraine Warrenowie, Ray Garton, Carmen Reed, Al Snedeker 
Tytuł: "UDRĘCZENI. HISTORIA PRAWDZIWA"
Wyd.: Replika, Poznań 2020
Il.str.: 238
Cena: 34,90 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Egipt pełen sprzeczności

Egipt ze swoją wielowiekową historią, ze swoimi wspaniałymi zabytkami, ale i kurortami turystycznymi nieustannie przyciąga. Znikomy procent ...