wtorek, 6 kwietnia 2021

Star Wars. Encyklopedia ilustrowana

W mojej kolekcji mam naprawdę wiele publikacji osadzonych w uniwersum "Gwiezdnych wojen". Począwszy od moich pierwszych książek jeszcze z lat '90 do współcześnie wydawanej beletrystyki i pozycji albumowych. Długo wzbraniałem się jednak przed zakupem książki Star Wars. Encyklopedia ilustrowana będąc pełen obaw o jakość zawartych w niej treści. Czy słusznie?

Na temat zawartości nie ma specjalnie co się rozpisywać. Materiał został podzielony na różne grupy tematyczne w obrębie, których zaprezentowano najbardziej ikoniczne elementy świata Odległej Galaktyki. Jest zatem coś o jedzeniu, strojach, broni, specjalistycznym wyposażeniu, ale i etnografii, językach czy geografii. Otrzymujemy pozycję, która łączy informacje z niemalże wszystkich części filmowego cyklu z serialami animowanymi. Możemy na spokojnie przyjrzeć się bogactwu detali, które podczas oglądania filmu zwyczajnie umykają. Ogrom pracy włożony w stworzenie przekonującego obrazu świata "Gwiezdnych wojen" jest fascynujący. Zupełnie nie wiem dlaczego nie poczekano z wydaniem tej książki na zakończenie najnowszej trylogii dając fanom rzeczywiście rzecz kompletną, a nie pozbawioną materiału odnoszącego się do dwóch ostatnich filmów.

Przyznam z przykrością, że część moich obaw się spełniła. Większość zawartych informacji dostaliśmy już we wcześniejszych słownikach obrazkowych, a i materiał zdjęciowy to w dużej mierze zdjęcia nam znane właśnie ze wspomnianych słowników. Słowem - jeszcze więcej tego samego, ale paradoksalnie w okrojonej formie. Owszem, materiał został pogrupowany tematycznie, ale nie jest to aż tak wielkim atutem skoro w obrębie danej sekcji dostajemy jedynie garść informacji. Szkoda, że autorzy odeszli od znanego z lat '90 sposobu przygotowywania tego typu prac będących do dziś kopalnią informacji, pełnych tekstu, ale i nie pozbawionych ilustracji - często dedykowanych konkretnej pozycji. Co nie zmienia postaci rzeczy, że jeśli nie macie wcześniejszych słowników obrazkowych to ta publikacja w jakimś stopniu Wam je zastąpi. Przynajmniej będzie jakąś namiastką do przekartkowania od czasu do czasu. W dodatku teraz można książkę dostać na sporych przecenach, ja kupiłem za jakieś 20 zł. 

Odwiedź mnie na Lubimy Czytać i Facebooku !

INFO
Autor: Tricia Barr, Adam Bray, Cole Horton
Tytuł: "Star Wars. Encyklopedia ilustrowana"
Wyd.: Egmont, Warszawa 2017
Il.str.: 199
Cena: 79,99 zł

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Star Wars Legendy. Inwazja: Uchodźcy

Po finale klasycznej trylogii "Gwiezdnych wojen" wielu fanów spekulowało co stało się z ulubionymi bohaterami. Zło w postaci Imper...