niedziela, 19 maja 2019

Mroczne widmo - jak powstawał film

Mroczne widmo

19 maja 2019 roku minie dokładnie 20 lat od premiery pierwszej części trylogii prequeli Star Wars. "Mroczne widmo", bo taki podtytuł nosi owa część, podbiło kina i serca fanów (wtedy, teraz są bardzo krytyczni wobec filmu i postaci w nim zaprezentowanych), zapoczątkowało nowy rzut gadżetów, zabawek, ale i książek. Gwiezdne Wojny Część I Mroczne Widmo - Jak powstawał film jest zapisem zmagań twórców z niełatwym do ożywienia światem wyobraźni George'a Lucasa.

Pewnie dziś jestem odosobniony w swojej opinii, ale samo wspomnienie seansu kinowego, zobaczenie na własne oczy czegoś na co tak długo się czekało, budzi dreszczyk emocji. Rzecz jasna, inaczej spogląda się na filmową fabułę mając lat 12, nie będąc obarczonym doświadczeniem ponad trzydziestoletniej osoby, ale Gwiezdne wojny to jest dla mnie coś tak ważnego, że jestem w stanie przymknąć oczy na wiele, bardzo wiele dziwnych, często głupich i nielogicznych rzeczy. "Mroczne Widmo" ożywiło to co wydawało się już martwe, wprowadziło do świata Odległej Galaktyki nowe postacie, rozbudowało kontekst Klasycznej Trylogii. W końcu to w tym filmie poznajemy młodego Anakina Skywalkera, Obi-Wana Kenobiego, a także arcyłotra senatora Palpatine'a - późniejszego Imperatora. Ale dość o filmie. Album wydany przez Amber w tak potwornej formie, że dziś trzeba uważać, aby nie rozsypał się na poszczególne strony (z racji klejenia, jakby nie można było go zszyć) odsłania kulisty powstawania filmu, tworzenia makiet pojazdów, obcych, kostiumów - szczególnie godne uwagi są suknie królowej Amidali oraz wytworne stroje jej dworzan czy senatorów Galaktycznego Senatu. Materiał źródłowy jest przeogromny, bo są to i zdjęcia z planu, szkice koncepcyjne, storyboardy, ale także uwagi twórców pracujących nad każdym, nawet najdrobniejszym szczegółem filmu. Publikacja pokazuje jak wielkim przedsięwzięciem jest produkcja wysokobudżetowego filmu, ile osób pracuje na finalny efekt. To także ciekawy rzut oka na produkcje filmową i wykorzystanie w niej starych i nowych trików. 

I tak, książka nie doczekała się jak na razie wznowienia. Przynajmniej ja nic o tym nie wiem. Słownik obrazkowy z "Mrocznego Widma" - owszem został wznowiony w koszmarnej oprawie, ale ten konkretny album nie. A szkoda, jak napisałem jest to kawał historii kina - co by nie mówić o talencie reżyserskim Lucasa jest on wielkim innowatorem kina, który popchnął wysokobudżetowe produkcje na nowe tory. 

Odwiedź mnie na Lubimy Czytać i Facebooku !

INFO
Autor: Jody Duncan, Laurent Bouzereau
Tytuł: "Gwiezdne Wojny Część I Mroczne Widmo - Jak powstawał film"
Wyd.: Amber, Warszawa 1999
Il.str.: 166
Cena: z pięć dych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Anihilacja - finał!

Po tym jak Lord Annihilus z pomocą Thanosa pojmał i przejął kontrolę nad Pożeraczem Światów Galactusem los wszechświata wydawał się prze...