poniedziałek, 22 kwietnia 2019

Historia pewnej kobiety

Dolores Claiborne - A. Kuryłowicz

Godność i szacunek to jedne z tych uniwersalnych wartości przynależnych każdemu, bez względu na płeć czy status społeczny, o które zawsze warto walczyć. Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy coraz więcej zdecydowanych przejawów walki kobiet o równe prawa oraz wspominane godność i szacunek. Dziwić powinno, że nadal taka walka musi być prowadzona, że wciąż kobiety o przyrodzone prawa muszą zabiegać. Dolores Claiborne Stephena Kinga to jeden z głosów w tej ważnej dyskusji.  

Ile upokorzeń może znieść jedna kobieta? Ile cierpienia fizycznego, ale i psychicznego jest w stanie udźwignąć na swoich spracowanych barkach? Mieszkanka wyspy Little Tall, Dolores Claiborne, zostaje oskarżona o zamordowanie swojej wieloletniej pracodawczyni. Jednak podczas przesłuchania przyznaje się do zupełnie innej zbrodni, do zabójstwa swojego męża. Mężczyzny, który mając zapewnić jej opiekę i miłość zafundował piekło na ziemi. W kolejnych, padających z ust kobiety, słowach dowiadujemy się o bezmiarze upokorzeń jakich doznawała ze strony bogatej Very Donovan oraz męża, który zakończył żywot podczas całkowitego zaćmienia Słońca. Strona po stronie zagłębiamy się w świecie kobiety pełnym przemyślnych złośliwości fundowanych przez Verę Donovan i męża-alkoholika, będącego ciągłym zagrożeniem dla życia Dolores.

Pisząc o powieści Gra Geralda wspomniałem, że King doskonale i przekonująco potrafi portretować kobiety, lektura Dolores Claiborne potwierdza moje słowa. Książka jest w całości wypowiedzią Dolores stojącej przed funkcjonariuszami wymiaru sprawiedliwości, jej opisem zmagań z okrutną pracodawczynią i mężem-alkoholikiem.  Stajemy oko w oko z emocjami towarzyszącymi Dolores podczas kolejnych, trudnych wyzwań. Jako czytelnicy możemy poczuć się jakbyśmy siedzieli na widowni tego niezwykłego przesłuchania i brali udział w tej upiornej opowieści o codziennej walce o szacunek i zachowanie resztek godności, której tak usilnie chciały pozbawić Dolores najbliższe osoby. Chociaż powieść pozbawiona jest nadprzyrodzonych zjawisk, upiorów czy wampirów, stanowi przykład horroru zgotowanego przez to co najbliższe i całkowicie namacalne - przez drugiego człowieka. To podróż wgłąb ludzkiej psychiki odkrywająca jej granice i mroczne zakamarki. King, poprzez historię Dolores, opisuje wydarzenia, które mają miejsce codziennie na całym świecie. Historie kobiet poniżanych przez partnerów i pracodawców, o wszystkich trudnościach jakim muszą stawiać czoła oraz jakich dramatycznych wyborów muszą dokonywać każdego dnia.

Odwiedź mnie na Lubimy Czytać i Facebooku !

INFO
Autor: Stephen King
Tytuł: "Dolores Claiborne" 
Wyd.: Albatros A. Kuryłowicz, Warszawa 2004
Il.str.: 255
Cena: chyba 20 złotych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Krew i złoto

Dzisiejszy wpis będzie nieco krótszy niż te poprzednie omawiające tematykę Pieśni lodu i ognia . Powód jest bardzo prosty. W zasadzie st...