środa, 20 marca 2019

#sexedpl - co w seksie piszczy

sexedpl.

Tematyka ludzkiej seksualności, pomimo epatowania golizną w reklamach czy telewizyjnych produkcjach, wciąż przynależy do tabu. Pruderyjna obyczajowość spycha to co człowiekowi tak bliskie na margines, otacza nimbem wstydu i zaściankowości. A przecież świat nie stoi w miejscu. Publikacji edukacyjnych i materiałów filmowych dotykających problemu seksualności jest coraz więcej, ale ich zasięg jest ograniczony. Anja Rubik, światowej sławy modelka, postanowiła stworzyć projekt #sexedpl, którego jednym z elementów jest książka, zapis jej rozmów ze specjalistami.

Anja Rubik prowadzi pouczające rozmowy z osobami najbardziej predestynowanymi do przekazywania wiedzy na temat dojrzewania, świadomości seksualnej, samoakceptacji czy tolerancji. Jej rozmówcami są psychologowie, działacze organizacji pozarządowych, seksualni edukatorzy i lekarze. #sexedpl odnosi się zarówno do sfery czysto fizycznej, jak i tej równie ważnej, emocjonalnej. Rubik nie stawia siebie w roli eksperta jedynie inicjuje rozmowę, zadaje pytania, drąży nurtujące kwestie. W luźnej formie #sexedpl opowiada o zmianach zachodzących w ciele młodego człowieka, o problemach z jakimi może się spotkać na trudnej i wyboistej drodze od dziecka do osoby dorosłej. Nikogo nie dyskryminuje i nie ocenia, zwraca uwagę na zagorzenia czyhające w internecie, na hejt, brak akceptacji, nie zapominając także o uświadamianiu w kwestii antykoncepcji i chorób przenoszonych drogą płciową. Cały czas podkreśla równość kobiet i mężczyzn, ich prawo do opieki zarówno zdrowotnej jak i prawnej, do miłości i czerpania przyjemności z seksu. #sexedpl łamie tabu, porusza wszystko co ważne (oczywiście jak na książkę liczącą trochę ponad 200 stron) w kwestii edukacji seksualnej nie bojąc się żadnego tematu. 

Warto pisząc o książce, której spiritus movens była Anja Rubik, że treści w niej zawarte mogą nie trafić w gusta czytelników obeznanych z tematem, osób doświadczonych i świadomych, a także tych oczekujących wyczerpujących wykładów z dziedziny seksuologii. Tego w #sexedpl nie znajdziemy. Forma jest maksymalnie uproszczona chwilami wręcz trywialna. Absolutnie nie przekreśla to wartości tej konkretnej publikacji jak i całego projektu #sexedpl wypełniającego luki w edukacji seksualnej polaków. Największą wartość rozmowy Anij będą miały dla dojrzewającej młodzieży i ich rodziców. Obie strony będą mogły zapoznać się w przystępnej formie z tematami ważnymi, ale wciąż należącymi do tabu, uznawanymi za wstydliwe i krępujące. Projektów takich jak #sexedpl wciąż brakuje, dzięki rozpoznawalności Anji Rubik istnieje szansa, że treści zawarte w książce dotrą do maksymalnie dużej grupy odbiorców.

Odwiedź mnie na Lubimy Czytać i Facebooku !

INFO
Autor: Anja Rubik i jej rozmówcy ;)
Tytuł: "#sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie"
Wyd.: W.A.B.,Warszawa 2018
Il.str.: 224
Cena: 19,99 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mroczne widmo - jak powstawał film

19 maja 2019 roku minie dokładnie 20 lat od premiery pierwszej części trylogii prequeli Star Wars. "Mroczne widmo", bo taki po...