sobota, 5 stycznia 2019

Star Wars Lokacje - Recenzja

"Star Wars Lokacje"

O swoim przywiązaniu do świata Gwiezdnych wojen nie muszę nikogo przekonywać, dlatego też nie powinno dziwić, że po raz kolejny na blogu piszę o książce poświęconej tajemnicom Odległej Galaktyki. Filmowe uniwersum dało fanom wiele niezwykłych miejsc, w których rozgrywały się przełomowe dla galaktyki wydarzenia. Star Wars Lokacje to album przybliżający te miejsca, ich budowę i tajniki, oraz szczegóły jakich nie znajdziemy w filmach.

Książka to typowo dla fanów spragnionych szczegółowych informacji dotyczących miejsc będących tłem dla filmowej akcji. Każdy kto oglądał chociażby jedną z części filmowej sagi Lucasa musi przyznać, że wykreowany przez artystów koncepcyjnych fantastyczny świat pełen potworów, obcych ras i odległych planet to coś niezwykłego. Istna feeria barw i kształtów, w której można się pogubić. Świat ten ma swoją historię, naznaczony jest zębem czasu co dodatkowo uwiarygadnia go w oczach widza, sprawia, że wydaje się bliższy. W Star Wars Lokacje materiał zaprezentowany został w formie przekrojów takich lokacji jak chociażby Gwiazda Śmierci, Miasto w Chmurach, Pałac Jabby czy Baza Echo. Nie zapomniano także o mniej monumentalnych budowlach - chatka Yody na Dagobah czy dom Bena Kenobiego nie będą miały dla Was tajemnic. Oprócz tekstu wprowadzającego każdy z przekrojów został dokładnie opisany. Rysunki są naprawdę szczegółowe, czasem nawet zaskakujące i zabawne. Poszukiwanie takich małych perełek, swoistych mrugnięć oka do czytelnika, a właściwie "oglądacza" to fajna zabawa. Rzecz jasna to tylko ułamek tego co znajdziemy w książce. Mamy jeszcze ogólne informacje o planetach, portach kosmicznych, a także najważniejszych bitwach. 

We wstępie napisałem, że to publikacja typowo dla fanów. Niestety muszę to tu napisać, ale osoba niezaznajomiona z tematem możne się odbić od Lokacji zrażona hermetycznym podejściem do zaprezentowanego materiału. Nie przekreślam jej wartości dla innych odbiorców, ale to właśnie miłośnik Star Wars znajdzie w niej najwięcej ciekawych treści. Zdecydowanie jest to pozycja dla fana, który na całego połknął gwiezdnowojennego bakcyla. Przekroje są po prostu świetne! Dawno już nie siedziałem z nosem tak głęboko w książce! Obcowanie z pracą ilustratorów wybranych do stworzenia tych niezwykłych dzieł to niezwykle przyjemna rzecz.

Odwiedź mnie na Lubimy Czytać i Facebooku ;)

INFO
Autor: Simon Beecroft, Kerrie Dougherty, Jason Fry, James Luceno, Kristin Lund
Tytuł: "Star Wars Lokacje"
Wyd.: 
 Egmont, Warszawa 2016
Il.str.: 192
Cena: 99,99 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Traktat o marionetkach - Kazimierz Grochmalski

Sięgając po utwory liryczne, chcemy nie tylko oderwać się od codziennych zajęć, ale przede wszystkim dotknąć czegoś ulotnego, czegoś co ...