piątek, 9 listopada 2018

Lokalne duchy i demony miast i zamków

Duchy polskich miast i zamków

Znamy mity greckie i rzymskie, lubimy sięgać po mitologię nordycką czy po baśnie i legendy japońskie, a często zapominamy, że tuż obok nas drzemią historie zapomniane, a równie ciekawe jak te zagraniczne. Duchy polskich miast i zamków to książka opisująca nasze rodzime zmory i legendarne istoty.

W książce Witold Vargas oraz Paweł Zych przedstawiają czytelnikowi panteon polskich duchów i demonów, postaci z mitów i legend z naszego najbliższego podwórka - dosłownie. Próżno tu szukać ogólnych dywagacji na temat danej zmory mamy za to odniesienie do konkretnych lokacji w Polsce, w których dochodziło do spotkania z siłami nadprzyrodzonymi. Są zatem duchowe byty z Warszawy i Krakowa, ale także mniejszych miejscowości jak Oświęcim czy Darłowo (mój wybór absolutnie przypadkowy). Vargas i Zych dokonali podziału nadprzyrodzonych bytów według miejsca występowania na duchy wiejskie, duchy podziemi, podwodne, cmentarne czy leśne, a to nie wszystko bo jest jeszcze podział na typ postaci czyli na Białe damy, kochanków, nikczemników itp. Książka staje się przez to swoistym przewodnikiem po duchach i innych zmorach ziem polskich, który śmiało może zostać wykorzystany podczas weekendowych czy wakacyjnych wędrówek. Wydawnictwo jak zwykle zadbało o szatę graficzną publikacji. Tekst dopełniają świetne i klimatyczne ilustracje autorów tekstu. 

Ciesze się, że własnie takie publikacje trafiają do naszych księgarń. Podwójnie cieszy fakt iż Duchy polskich miast i zamków to tylko jedna z kilkunastu już wydanych przez BOSZ książek poruszających tematykę polskich legend, mitów i folkloru często już wypartego przez wpływy innych kultur. Na powrót możemy okrywać tajemnice miejsc nam najbliższych, z którymi często sąsiadujemy, a których historii, z perspektywy tej nadnaturalnej, nie znaliśmy. Wydawnictwo BOSZ znane jest z niezwykłej dbałości o wygląd swoich publikacji i pod tym względem dzieło Vargasa i Zycha wpisuje się doskonale w jego dotychczasowe osiągnięcia.

Odwiedź mnie na Lubimy Czytać i Facebooku ;)

INFO
Autor: Witold Vargas, Paweł Zych
Tytuł: "Duchy polskich miast i zamków"
Wyd.: BOSZ, Olszanica 2013
Il.str.: 208
Cena: 34,90 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cień przedwiecznej grozy

Literatura grozy nigdy nie była przeze mnie uznawana za ulubiony gatunek, ale jak sobie dłużej nad tym podumałem to wyszło, że jednak lu...