poniedziałek, 2 lipca 2018

Duch samurajskiego miecza

recenzja książki "Miecze Japońskie" Henryka Sochy

Japonia to fascynujący kraj, już wielokrotnie na tym blogu zgłębiałem tematykę niezwykłej kultury i sztuki tego arcyciekawego zakątka świata, wspomnieć tu należy chociażby książkę Kultura japońska. Próbowałem także zrozumieć stosunek Japończyków do życia i śmierci czytając Śmierć z wyboru w Japonii. Kraj Kwitnącej Wiśni nadal jest tak samo tajemniczy jak przed laty, nawet po przeczytaniu "Mieczy japońskich" Henryka Sochy.

Do moich rąk trafiła kolejna już publikacja opisująca historię mieczy samurajskich, genezę ich powstawania i ewolucję. Henryk Socha, w "Mieczach japońskich", zawarł całe swoje doświadczenie oraz pasję do tego niezwykłego oręża. Jako osoba pracująca w handlu zagranicznym, szczególnie chętnie, podróżował do Kraju Kwitnącej Wiśni. Chłonął kulturę, poznawał historię i obyczaje. Dla wielu miecz samurajski jest symbolem nie tylko honorowej walki, ale przede wszystkim samej Japonii. Tym też jest dla Sochy. Dla samych Japończyków jest przedmiotem pięknym i śmiercionośnym, obdarzonym duszą. Socha dostrzega w nim ponadczasowe piękno i elegancję, pisze o duszy zaklętej w tym przedmiocie, jednak sama publikacja treścią nie porywa, duszy jest pozbawiona. Napisana jest bardzo rzeczowo, ze znawstwem, ale chwilami suche to, jak wióry. Spodziewałem się książki napisanej ze swadą, porywającej treścią, odniesieniami do kultury, sztuki i historii, dostałem tylko tego namiastkę. "Miecze japońskie" to jeden z nielicznych albumów na naszym rynku wydawniczym, który wyszedł spod pióra polskiego autora, podwójna to szkoda, że książka nie jest znacznie lepsza. 

Album jest ładnie wydany, ale widziałem dużo staranniej i ciekawiej opublikowane pozycje, opisujące historię mieczy japońskich. Socha zawarł wiele cennych uwag o powstawaniu mieczy, ich rodzajów czy konserwacji, a wszystko dopełniono fotografiami samych katan, tanto czy wakizashi oraz ich elementów, ale jest to wszystko jakieś takie "buchalterskie" (z całym szacunkiem dla tego fachu) bez polotu.  Nie jest to w moim odczuciu pozycja obowiązkowa, można się zapoznać, nacieszyć oko zdjęciami, ale nic poza tym. Zapowiadało się dużo lepiej. 

Zapraszam także na moją stronę na fb!

INFO
Autor: Henryk Socha
Tytuł: "Miecze Japońskie"
Wyd.: Bellona, Warszawa 2016
Il.str.: 208
Cena: 69,90 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Niebezpieczne sny

Jedną z funkcji literatury, także tej młodzieżowej (a może przede wszystkim?), jest przekazywanie treści, które w jakiś sposób wpłyną na nas...