piątek, 10 czerwca 2016

Koniec czerwonego człowieka

Coś co odeszło
Czas wszystko zmienia. Jest nieubłagany, a jego wyroki są niepodważalne i ostateczne. Żadne płacze ani jęki nie zmienią jego wyroków. Wiem to ja, zapewne wiesz to także Ty, drogi czytelniku. Najgorsze co może zrobić człowiek to wpaść w pułapkę międzyczasu. Takiego stanu będącego życiem pomiędzy tym co było, tym co jest teraz bez możliwości pogodzenia się z tym co niebawem nadejdzie. Trwanie w zawieszeniu i ciągłe rozpamiętywanie przeszłości. Z wielką radością rozstawałem się z książką Czasy secondhand... Swietłany Aleksijewicz, z wielką ulgą pozostawiłem jej bohaterów uwięzionych w międzyczasie.

Skąd ten secondhand?
Ta przygnębiająca opowieść przybliża losy ludzi, którzy większość swego życia spędzili w Związku Radzieckim. Wielonarodowy tygiel kultur i ludzkich mentalności eksplodował po upadku ZSRR dzieląc niegdyś zjednoczone narody. Dawni ludzie radzieccy ponownie odzyskali swoją narodową tożsamość, stali się Uzbekami, Gruzinami, Azerami, Białorusinami, Ukraińcami itp. To co ich łączyło umarło pozostawiając tylko rozdrapane rany, zaognione urazy i wzajemną niechęć. Nie ma w tej książce absolutnie nic pozytywnego, jest zbiorem opowieści przykrych, bardzo przygnębiających. Żadna z zaprezentowanych przez Aleksijewicz postaci nie wnosi do opowieści o przemianach społecznych pozytywnych emocji, jest tylko rozpacz. Trwanie w przeszłości, brak możliwości dostosowania się do nowej rzeczywistości, brak w niej miejsca dla starych bohaterów. Czasy secondhand... to historia nieszczęśliwych ludzi, rozdrapujących stare rany, utyskujących na los poniżonych i niechcianych ludzi sowieckich. 

Uff...
I to wszystko mogłoby być nawet bardzo poruszające gdyby nie sami bohaterowie w większości niewzbudzający ludzkich odruchów empatii czy współczucia, ale tylko irytację. Ta książka zmęczyła mnie niesamowicie, ktoś może pomyśleć, że jestem zupełnie wyzuty z ludzkich uczuć, że tym nieszczęśnikom trzeba współczuć, okazać zrozumienie, ale mnie ich historie w znakomitej większości irytowały, a nieznaczne przebłyski światła w tej czarnej brei nieszczęść nie są w stanie przekonać mnie do polecenia tej książki komukolwiek. Chyba że chcesz zarzucić sobie na szyję potężną kotwicę negatywnych uczuć, wtedy polecam gorąco.

INFO
Autor: Swietłana Aleksijewicz
Tytuł: "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka"
Wyd.: Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2014
Il.str.: 512
Cena: 49,90 zł

Odyseja Hillary Clinton

Od wyborów w Stanach Zjednoczonych minęły już prawie dwa lata, Donald Trump rozgościł się w Białym Domu, zasiadając zapewne z buciorami n...