sobota, 1 listopada 2014

Siddhartha - droga do poznania siebie i świata

Słowem wstępu
Myślę, że nie ma na świecie człowieka, który choć raz nie doszukiwałby się w otaczającym go świecie wskazówki jak to życie godnie przeżyć w zgodzie z samym sobą. Jak pogodzić nasze pragnienia i dążenia z wymaganiami narzucanymi nam przez codzienność? Gotowej recepty na ten problem nie ma - choć niektórzy uważają, że jak najbardziej posiedli ten sekret. Sensu życia poszukiwania nie jednego już popchnęły do porzucenia znanego świata i ruszenia w podróż, której jedynym celem było właśnie poznanie odpowiedzi na pytanie po co właściwie żyjemy, po co gromadzimy dobra, czy rzeczywiście warto o to wszystko się trudzić?

O czym Hesse w Siddharcie pisze
Bohaterem książki jest potomek rodu braminów Siddhartha. Chłopak jest szczególnie ceniony przez ludzi za przyrodzoną mądrość i chęć dążenia do pełnego duchowego rozwoju. Wraz ze swoim przyjacielem, będącym jego największym orędownikiem, udaje się na nauki do oświeconego Gautamy. Szybko pojmuje, że pomimo wielkiej mądrości czcigodny Budda nie jest w stanie nauczyć go tego czego Siddhartha oczekuje. Porzuca on jego nauki pozostawiając swojego przyjaciela i wyrusza w świat, aby poznać wszystkie odcienie życia. Dzięki spokojowi i naukom braminów jest w stanie osiągnąć wszystko co sobie zaplanował. W ogrodzie pięknej kurtyzany poznaje co to miłość, u handlarza uczy się fachu i zdobywa majątek - jednak nadal znajduje się na ścieżce, nadal poszukuje sensu, rozwija się duchowo pomimo tego, iż z braminami już nie przystaje. W Indiach (oraz w samym buddyzmie) bardzo ważna jest symbolika koła, czas inaczej niż w Europie, nie jest rozpatrywany na zasadzie ciągłej linii biegnącej w przyszłość lecz właśnie koła. Ciągłe zataczanie kręgów przez kolejne okresy w historii świata widoczne są także w przedstawionych przez Hessego losach Siddharthy. Przyodziany w szaty bramina zrzuca je na rzecz pięknych szat bogacza i kupca, aby na koniec pozostać nagim. Piękne zobrazowanie w prostych słowach prawdy, że w życiu pewne rzeczy przychodzą i odchodzą, że nic nie jest trwałe i dane nam raz na zawsze. Spokój jakim emanuje Siddhartha jest wprost niezwykły.

INFO
Autor: Hermann Hesse
Tytuł: "Siddhartha"
Wyd.: Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1988
Il.str.: 123
Cena: ?

Odyseja Hillary Clinton

Od wyborów w Stanach Zjednoczonych minęły już prawie dwa lata, Donald Trump rozgościł się w Białym Domu, zasiadając zapewne z buciorami n...