niedziela, 7 września 2014

LEGO Star Wars w trochę innej formie

Na początek słów kilka o świecie Star Wars w "klockowej" odsłonie
Marka Star Wars rok rocznie generuje olbrzymie przychody z tytułu praw licencyjnych. Począwszy od książek i komiksów poprzez zabawki, a na ubraniach i przedmiotach codziennego użytku skończywszy (chociażby mydło lub zastawa stołowa) licencjobiorcy zapewniają fanom możliwość kolekcjonowania mniej lub bardziej wartościowych "gwiezdnowojennych artefaktów". Od premiery Mrocznego widma w 1999 roku duńska firma produkująca kultowe klocki LEGO wkroczyła w świat Star Wars. Zestawy klocków z logiem Star Wars obejmują wszystkie filmy kinowe oraz serial Wojny klonów dzięki temu każdy miłośnik Sagi znajdzie coś dla siebie. Na rynek w przeważającej ilości wypuszczane są zestawy skierowane do dzieci, jednak i dorosły kolekcjoner znajdzie okazję do urozmaicenia swoich zbiorów. Jakiś czas temu do tradycyjnych klocków dołączyły gry komputerowe LEGO Star Wars oraz książki. Dziś napiszę co nieco o publikacji LEGO Star Wars. Słownik ilustrowany - odwołującej się do innych słowników ilustrowanych wydanych pod marką Star Wars.

O czym rzecz jest?
Książka, opatrzona wstępem i tablicami, na których zamieszczono w porządku chronologicznym wszystkie wypuszczone na rynek zestawy klocków (oczywiście tylko do daty publikacji słownika), opisuje nie tylko same klocki, ale i filmowe postacie, miejsca i pojazdy. Młody czytelnik znajdzie więc informacje o żaglowej barce Jabby, Gwieździe Śmierci, ale i o Obi-Wanie Kenobim czy Hanie Solo. Wydawcy znaleźli miejsce także dla wywiadu z kierownikiem projektantów LEGO Star Wars. Do książki dołączono unikalną figurkę Luke'a Skywalkera w odświętnym ubraniu. Figurka jest dostępna tylko ze słownikiem ilustrowanym - gratka dla zbieraczy. 
Tekst książki dostosowany jest do wieku odbiorców czyli dzieci powyżej 7 roku życia, myślę, że i młodsze maluchy próbujące swoich sił w czytaniu też podołają. Jak dla mnie taki słownik ilustrowany doskonale nadaje się jako zachęta do czytania. Dużo kolorowych obrazków, łatwy w odbiorze tekst, a przede wszystkim temat odnoszący się do zainteresowań (jeżeli dziecko lubi Star Wars) może nakłonić do czytania nawet najbardziej opornych.
Jeszcze słowo o cenie książki. To jakiś absurd, aby oferować niespełna 100 stron w cenie prawie 60 zł! Cena tej książki to jakieś nieporozumienie, na szczęście w sklepach internetowych można nabyć  słownik ilustrowany dużo, dużo taniej. 

Dla kogo?
W pierwszej kolejności dla dzieci, które potrafią zaszyć się w swoim pokoju i godzinami budować z klocków LEGO. Łatwy język i zwięzłe teksty w połączeniu z ilustracjami nie męczą, a wręcz zachęcają do czytania i zabawy. Dorośli kolekcjonerzy też znajdą coś dla siebie;)

Nie sięgaj jeżeli...
...jesteś zgorzkniałym zgredem bez poczucia humoru, który zapomniał czym jest dzieciństwo i dobra zabawa;)

INFO
Autor: Simon Beecroft
Tytuł: "LEGO Star Wars. Słownik ilustrowany"
Wyd.: Łódź, Ameet 2013
Il.str.: 96 stron
Cena: 59,99 złOdyseja Hillary Clinton

Od wyborów w Stanach Zjednoczonych minęły już prawie dwa lata, Donald Trump rozgościł się w Białym Domu, zasiadając zapewne z buciorami n...