sobota, 12 kwietnia 2014

W głąb ludzkiego umysłu

Przez wieki uznawano, że emocje, wszelakiego rodzaju uczucia i popędy swoje źródło mają w sercu, jednak współczesna nauka ostatecznie obaliła te poglądy ustawiając mózg na piedestale ludzkiej anatomii. Dziś wiadomo, że mózg jest najważniejszym organem, dzięki któremu nie tylko myślimy, ale i w ogóle funkcjonujemy. Naukowcy nieustanie badają mózg poszukując odpowiedzi na najważniejsze pytania, ciągle chcą poznać jego wszystkie funkcje, zarówno te namacalne jak i jeszcze nie ujawnione. Powiada się, że wykorzystujemy tylko 10% możliwości mózgu - nie jest to prawdą, jednak istotnym faktem jest, że wiele z mechanizmów i procesów zachodzących w tym organie pozostaje zagadką. Część wiedzy na temat mózgu oraz zasadniczych różnic między ludźmi a zwierzętami przedstawił profesor psychologii Michael S. Gazzaniga w swojej książce Istota człowieczeństwa.
Jakakolwiek próba streszczenia treści książki naukowej byłaby nie tylko nie na miejscu, ale też bezcelowa. W zasadzie publikacja stanowi przekrój przez badania prowadzone na mózgach naczelnych  - przedstawia ich wyniki w sposób ciekawy i zajmujący. Dzięki badaniom na chociażby szympansach naukowcy mogą prześledzić ewolucje ludzkiego mózgu oraz stwierdzić jakie zachowania typowe dla naszych prymitywnych przodków są nadal obecne w ludzkich zachowaniach i sposobie myślenia. Gazzaniga zestawia różne sposoby myślenia typowe np dla psa czy kota z pojmowaniem świata przez człowieka, aby uwypuklić fundamentalne różnice, a tym samym pokazać naszą wyjątkowość na tle innych żywych organizmów. Oczywiście nie obyło się bez mnóstwa informacji z gruntu anatomii mózgu - budowa i funkcje zostały na tyle omówione, by czytelnika nie zanudzić, a treść wywodu osadzić w potrzebnym kontekście. Należy wspomnieć także, że Gazzaniga zwraca naszą uwagę także na rozwój neuronauki i psychologii a wraz z tym konsekwencje dla naszego gatunku. Poznanie funkcji mózgu w połączeniu z bioinżynierią już pozwala na przeprowadzanie zabiegów przywracających słuch, a dalszy jej rozwój jest kluczem do wyleczenia wielu ludzkich przypadłości.
Przyznam szczerze, że po przeczytani Istotny człowieczeństwa miałem spory mętlik w głowie. Chwilę zajęło mi poukładanie wszystkich informacji w niej zawartych oraz dotarcie do tego co tak naprawdę autor chciał udowodnić. Czasem potrzebna jest taka podróż w głąb ludzkiego umysłu, aby lepiej poznać samego siebie, ale także otaczających nas współbraci homo sapiens.

INFO
Autor: Michael S. Gazzaniga
Tytuł: "Istota człowieczeństwa. Co czyni nas wyjątkowymi"
Wyd.: Szeherezada, Sopot 2011
Il.str.: 424
Cena: 59,90 zł

Odyseja Hillary Clinton

Od wyborów w Stanach Zjednoczonych minęły już prawie dwa lata, Donald Trump rozgościł się w Białym Domu, zasiadając zapewne z buciorami n...