wtorek, 29 kwietnia 2014

Koniec trylogii Dartha Bane'a

Odległa Galaktyka rok rocznie rozrasta się o nowe publikacje książkowe oraz komiksowe. Będzie rozrastała się nadal. Niebawem ujrzymy nie tylko nowe filmy, ale także gry komputerowe, książki i komiksy. Dzięki takiemu podejściu do tematu możemy zgłębiać perypetie bohaterów na różnych płaszczyznach. Od kilku dni wszystko to co powstało tworząc Expanded Universe można uznać za historię alternatywną. Dziś napiszę o trzeciej odsłonie historii Dartha Bane'a, która w zasadzie nie jest już uznawana za kanoniczną, ale o tym na końcu notki.
Drew Karpyshyn w Dynastii zła kontynuuje swoją wizję początku Zakonu Sithów pod rządami Dartha Bane'a prowadzonego wedle Zasady Dwóch. Mroczny Lord nieustannie poszukuje magicznych artefaktów, które mógłby pomóc mu osiągnąć nieograniczoną potęgę oraz wieczne życie. Bane czeka na chwilę, w której jego uczennica Zannah wypowie mu posłuszeństwo, obali go sama zostając Mroczą Lady Sithów. Ma jednak wątpliwości co do postawy Zannah, obawia się, że to nad czym pracował od tylu lat może zostać zniszczone przez jej niewłaściwe podejście do spraw najważniejszych. Sama Zannah rozpoczyna poszukiwania własnego ucznia szykując się tym samym do ostatecznego starcia z własnym mistrzem. Na horyzoncie pojawiają się inne władające Mocą istoty mogące zniszczyć Sithów i zniweczyć zarówno plany Bane'a jak i Zannah.
Ledwo skończyłem czytać ostatnią odsłonę trylogii Dartha Bane'a, a dowiedziałem się, że to wszystko co tworzone było od ponad trzydziestu lat, to co składało się na Expanded Universe (w tym wspominana trylogia Mrocznego Lorda Sithów) idzie do kosza, zostaje wrzucone do jednego worka pod nazwą "Legends" robiąc miejsce nowym wydarzeniom i bohaterom tworzonym już przez popleczników Myszki Miki. Śmierć starego Expanded Universe jest zarazem początkiem nowego spojrzenia na świat "Star Wars". Tworzenie nowego kanonu rozpoczęło się już w chwili powstania serialu "The Clone Wars", a ważną cezurą dla świata publikacji książkowych będzie wrzesień 2014 roku, na który zaplanowano nowe książki będące już w zgodzie z jedynie słuszną wizją Odległej Galaktyki.

INFO
Autor: Drew Karpyshyn
Tytuł: "Darth Bane. Dynastia zła"
Wyd.: Amber, Warszawa 2012
Il.str.: 252
Cena: 13,99 zł

Odyseja Hillary Clinton

Od wyborów w Stanach Zjednoczonych minęły już prawie dwa lata, Donald Trump rozgościł się w Białym Domu, zasiadając zapewne z buciorami n...