sobota, 15 marca 2014

Nauki Mistrza Ma-tsu

Jak świat długi i szeroki ludzie od zawsze poszukują drogi do bogactwa. Jedni poszukują tego dosłownego i namacalnego bogactwa przejawiającego się w materialnym dostatku i życiowym sukcesie w sferze finansowej, drudzy zaś w głębokiej pogardzie mają błysk diamentów i brzęk monet bo ponad to wszystko cenią przymioty ducha - dla nich tylko bogactwo duchowe ma prawdziwą wartość. Ucieczka w kontemplacje i zgłębianie tajników nauk Mistrzów różnych filozoficznych i religijnych nurtów to jeden ze sprawdzonych sposobów na wzbogacenie swojego życia duchowego. 
Budda o słonecznym obliczu... to książka zupełnie niezwykła, podana w wyjątkowo elegancki sposób. Za sprawą Fundacji na Rzecz Wymiany Kulturalnej z Dalekim Wschodem i jej projektu wydawniczego "miska ryżu" do ręki czytelnika trafiają teksty Mistrzów buddyzmu zen wydane w formie książek drukowanych na szarym papierze wiązanych konopnym sznurem, jak piszą sami wydawcy "wedle oryginalnej chińskiej metody". Sposób wydania w istotny sposób koresponduje z treścią oraz samą przedstawioną w zapisach Mistrza Ma-tsu (oraz innych) filozofią. O samej treści ciężko mi cokolwiek napisać bo nie jest to zwarty tekst, ale różne zapiski Mistrza Ma-tsu oraz jego uczniów. Wszystko oczywiście poprzedzone zostało obszernym wstępem zawierającym rys historyczny i potrzebny kontekst, a całości dopełnia słowniczek najważniejszych buddyjskich terminów. Jedyny minus, który mi utrudnił lekturę to umieszczenie przypisów na końcu rozdziałów, a nie tak jak jest najwygodniej - u dołu każdej strony.
Jeżeli ktoś lubi filozofię Wschodu i chce zapoznać się z tekstami źródłowymi w języku polskim to dzięki książkom z tej serii ma doskonałą sposobność. Mistrzowie nie dają łatwych odpowiedzi choć pozorna prostota ich słów może być myląca. Samo wydanie zasługuje na to, aby osoba książki kochająca i zbierająca miała coś tak niesztampowego w swojej kolekcji. 

INFO
Autor: Ma-tsu
Tytuł: "Budda o słonecznym obliczu. Nauczanie Mistrza zen Ma-tsu"
Wyd.: Miska Ryżu, Warszawa 2004
Il.str.: 133
Cena: około 30 zł


Odyseja Hillary Clinton

Od wyborów w Stanach Zjednoczonych minęły już prawie dwa lata, Donald Trump rozgościł się w Białym Domu, zasiadając zapewne z buciorami n...