środa, 19 lutego 2014

Publikacje kultowe VIII - Ojciec chrzestny

Już dawno w tytule notki opisującej przeczytaną książkę nie pojawiła się fraza "publikacje kultowe". Po ponad roku posuchy mój blogowy cykl, w którego obrębie miałem zamieszczać notki o książkach i/lub innych publikacjach, które odcisnęły głębokie piętno nie tylko na czytelnikach, ale i kulturze doczekał się ósmej odsłony, a moja kolekcja książek wzbogaciła się o wyjątkowo kultową publikację. Ojciec chrzestny w pełni zasługuje na tytuł publikacji kultowej.
Mario Puzo przenosi czytelników w hermetyczny świat włoskich rodzin mafijnych Sanów Zjednoczonych lat '40 XX wieku. Ten świat jest niejako światem równoległym, w którym to nie stróże prawa, prawnicy i politycy oraz niezawisłe sądy rządzą światem. W świecie mafii niepodzielną władzę sprawuje głowa rodziny - Ojciec Chrzestny. Don Vito Corleone jest najpotężniejszym i najbardziej szanowanym z ojców mafijnych rodzin Nowego Jorku, a nawet całych Stanów. Dzięki niezłomnemu charakterowi, mistrzowskim zdolnościom kierowania ludźmi oraz niezwykłej hojności niepodzielnie kieruje swoim imperium. To do Ojca Chrzestnego przychodzą ludzie w kłopocie, od niego oczekują pomocy i łaski, nie liczą na sądy ani policję. Don Corleone spełnia prośby traktując to jako inwestycję na przyszłość. Każdy kto prosi o pomoc Ojca Chrzestnego musi liczyć się z tym, że będzie musiał wyświadczyć mu "drobną uprzejmość" za jakiś czas, że nie będzie mógł odmówić. Interesy rodziny idą dobrze, rodzina jest w komplecie i wydaje się, że nic nie jest w stanie zniszczyć imperium Vita Corleone. Zjawia się jednak podstępny turek Sollozzo z prośbą o pomoc w rozkręceniu biznesu narkotykowego, Ojciec Chrzestny odmawia co staje się przyczynkiem do dramatycznych wydarzeń. 
Plejada charakterów przedstawiona przez autora sprawia, że w głowie się kręci. Większość to eleganccy panowie, dobrze wykształceni i wychowani skrywający pod śnieżnobiałą koszulą bitewne blizny. Opis mafijnego światka jest tak wiarygodny, że aż straszny. Jeżeli rzeczywiście jedyną mocą sprawczą na świecie jest mafia to jest się czego bać. Świat mafii jest bezwzględny, nie toleruje żadnych błędów. Jednymi z gorszych jakie można popełnić są krótkowzroczność oraz lekceważenie przeciwników. Książka jest po prostu niesamowita. Dużo wartkiej akcji, świetnie skonstruowanych postaci, sama historia rodziny Corleone oraz innych bohaterów (właściwie każdy jakąś ma), zasługują w pełni na poświęcenie czasu.


INFO
Autor: Mario Puzo
Tytuł: "Ojciec chrzestny"
Wyd.: Albatros, Warszawa 2012
Il.str.: 480
Cena: 37,80 zł

Odyseja Hillary Clinton

Od wyborów w Stanach Zjednoczonych minęły już prawie dwa lata, Donald Trump rozgościł się w Białym Domu, zasiadając zapewne z buciorami n...