czwartek, 27 lutego 2014

pod lupą

Stephen King to niewątpliwie jeden z tych nielicznych autorów powieści popularnych, którzy przez lata obecności w literackim światku, dzięki ogromnej rzeszy odbiorców, wywalczyli sobie pozycję nie do podważenia. Mało jest takich nazwisk-marek jak King. Właściwie wszystko co namaści Stephen King osiąga kasowy sukces. Może i nie są to dzieła na miarę Williama Faulknera, ale trzeba przyznać pomysłowości autorowi takich książek jak Misery, Lśnienie czy Podpalaczka nie brakuje. O sukcesie tego autora świadczy także fakt, iż niemalże każda z jego powieści doczekała się ekranizacji, a inni autorzy chętnie jego samego biorą na warsztat, jak w przypadku książki Stephen King pod lupą.
Niewielka, niespełna 250 stronicowa książka autorstwa Loisa H. Gresha i Roberta Weinberga przedstawia nam pokrótce inspiracje jakimi zapewne kierował się Stephen King podczas tworzenia swoich dzieł. Publikacja stanowi niejako telegraficzny skrót na temat tego wszystkiego co mogło mieć i miało wpływ podczas jego pisarskich wycieczek w światy alternatywne, jak ten znany czytelnikom serii Mroczna Wieża, czy w głąb ludzkiej psychiki. Kawałek po kawałku, za pomocą przykładów z literatury XIX i XX wieku, analizuje takie dzieła jak Carrie, Podpalaczka, Lśnienie, Buick 8 czy Bastion. Dużo zatem jest o współczesnej nauce szczególnie o fizyce, ale i biologii. Podróże w czasie, kosmici, tajne eksperymenty medyczne, upiory ze światów równoległych i jeszcze masa innych rzeczy została upchnięta w odpowiednich rozdziałach.
Lektura jest to ciekawa acz momentami autorzy popadają w nadinterpretacyjny szał, a ich wywody nie zawsze są logiczne. Jak to zwykle bywa w tego typu publikacjach dużo tu przesady pozbawionej krytycznego podejścia do tematu. Właśnie takiego bardziej krytycznego podejście nie tylko do twórczości Kinga, ale i do motywów, na których podstawie tworzył powieści mi zabrakło. Brak wyraźnego zakończenia, konkretnego podsumowania tego wszystkiego co zostało w publikacji omówione to jeszcze jeden mankament publikacji. Po zakończonej lekturze poczułem się jakbym dostał produkt wybrakowany. Nie zmienia to postaci rzeczy, że książka stanowi dobrą lekturę na wieczory, szczególnie dla tych, którzy lubią poznawać ulubionych autorów. 

INFO
Autor: Lois H. Gresh, Robert Weinberg
Tytuł: "Stephen King pod lupą"
Wyd.: Fontanna, Warszawa 2008
Il.str.: 244
Cena: 29,90 zł

Odyseja Hillary Clinton

Od wyborów w Stanach Zjednoczonych minęły już prawie dwa lata, Donald Trump rozgościł się w Białym Domu, zasiadając zapewne z buciorami n...