sobota, 1 czerwca 2013

Przeznaczenie Jedi - Odwet

Historie wielowątkowe, o rozbudowanej fabule, ułożone w dłuższe serie szczególnie narażone są na zarówno czytelnicze jak i pisarskie "zmęczenie materiału". Wymagają, by przedstawiona historia, przede wszystkim jej główny nurt, nie zginęła gdzieś za horyzontem pomniejszych wątków i wąteczków. Oto mamy czwartą część serii Przeznaczenie Jedi - Odwet, która wydaje się być mniej porywająca niż poprzednie fragmenty tego cyklu. 
Luke Skywalker wraz z synem Benem, w pogodni za sithańską uczennicą Vestarą trafiają na Dathomirę - planetę znaną z dużej liczby mieszkańców obdarzonych Mocą, a także kultu Ciemnej Strony Mocy wyznawanego przez Siostry Nocy. Dołączają do nich także Han i Leia Solo. Atakowani przez tubylcze plemiona i rancory zamieszkujące planetę, w końcu odnajdują uczennice Sithów, trafiając tym samym na spotkanie dwóch klanów, które dążą do połączenia się. Jeden klan składa się z mężczyzn, którzy na Dathomirze traktowani są jak niewolnicy, drugi klan, co oczywiste, jest domeną kobiet władających Sztuką, jak zwana jest na planecie Moc. Połączeniu obu plemion chcą przeszkodzić Siostry Nocy. Tym czasem w galaktycznej stolicy Coruscant kolejny Rycerz Jedi pada ofiarą tajemniczej choroby, co skutkuje rządowymi sankcjami i próbą pacyfikacji Świątyni Jedi. Następuje impas, któremu mają zaradzić Han i Leia, którzy pomiędzy jednym atakiem Sióstr Nocy, a drugim wracają do stolicy, by tam też zaznaczyć swoje niebagatelne znaczenie dla akcji książki. Polityczne rozgrywki admirał Daali komplikują się kiedy plan postawienia przed sądem admirał Niathal spala na panewce. Przywódczyni sojuszu chce poprawić swoje notowania pertraktując z Zakonem Jedi. Przeszkadzają jej jednak w tym spiskowcy.
Cały wątek dathomirian walczących z Siostrami Nocy był dla mnie mało przekonujący i w zasadzie nie wniósł nic nowego, ani też ciekawego do książki  Taki zapychacz, który co prawda fajnie się kończy, ale mogłoby się bez niego obyć. Dużo bardziej cieszyłbym się gdyby watek politycznych rozgrywek między Natasi Daalą, Zakonem Jedi, a spiskowcami został rozbudowany. Mam nadzieję, że stanie się to w kolejnych częściach, bo ta mnie cóż trochę zawiodła. 

INFO
Autor: Aaron Allston
Tytuł: "Przeznaczenie Jedi IV - Odwet"
Wyd.: Warszawa, Amber 2011
Il.str.: 368
Cena: 35,80 zł

Odyseja Hillary Clinton

Od wyborów w Stanach Zjednoczonych minęły już prawie dwa lata, Donald Trump rozgościł się w Białym Domu, zasiadając zapewne z buciorami n...