piątek, 14 czerwca 2013

"Pamiętaj, że grzechem jest zabić drozda"

Chodziła za mną tak książka i chodziła. Tytuł był mi znany od lat, ale jakoś nigdy życie nie potoczyło się tak, by ta pozycja wpadła mi w ręce, kiedy w końcu to nastąpiło poczułem, że zbyt długo zwlekałem z jej przeczytaniem. Zabić drozda Harper Lee jest kolejną powieścią, po Serce to samotny myśliwy Carson McCullers, z nurtu prozy amerykańskiego Południa jaką miałem okazję przeczytać. Z racji tego, iż powieść zawiera wątki autobiograficzne, postać Dilla wzorowana była na osobie Trumana Capote, a samo miasteczko Maycomb na Monroeville, w którym Capote i Lee się poznali, postanowiłem dłużej nie zwlekać i przeczytać ten ważny utwór.
Zabić drozda to historia małego miasteczka Maycomb w stanie Alabama, zamieszkanego przez rodzinę Finchów Jema, Atticusa i Jean Louis. Wydarzenia obserwujemy z punktu widzenia małej dziewczynki Jean Louise Finch nazywanej przez rodzinę i mieszkańców Smykiem. Smyk w wyjątkowo barwny i uroczy, a typowy dla kilkuletniego dziecka sposób przybliża nam najważniejsze wydarzenia rozgrywające się w Maycomb. Od zabaw z bratem Jemem poprzez pierwsze kroki w lokalnej szkole po rozmowy z ojcem Atticusem na frapujące rodzeństwo tematy. W czasie wakacji Jem i Smyk poznają nowego kolegę Dilla. Zabawy wesołej dzieciarni związane z tajemniczym Dzikim Radleyem zamieszkującym jeden z domów w miasteczku krok po kroku, dzięki czułemu i mądremu Atticusowi, uwrażliwiają dzieci na odmienność. Sam Atticus będący adwokatem zostaje przydzielony do obrony Toma Robinsona, czarnoskórego pracownika plantacji bawełny oskarżonego o zgwałcenie białej dziewczyny. Oczami Smyka obserwujemy nierówną walkę Atticusa o życie Toma z uprzedzeniami na tle rasowym. 
Narracja, na pierwszy rzut oka, powoduje u czytelnika wrażenie jakby czytał kolejną błahą książkę dla dzieci. Nic bardziej mylnego, choć i odpowiednio przygotowane dzieci po książkę mogłyby sięgnąć. Zabić drozda porusza bardzo ważne tematy, a podanie ich przez autorkę właśnie w takiej formie jak to uczyniła sprawia, że dopiero pod koniec, dociera do nas głębia zawartego w treści utworu przekazu. Powszechne w miasteczku uprzedzenia, z jednej strony ogromna pobożność, a z drugiej umniejszanie wartości życia osób innych niż białe, nierówna walka o sprawiedliwość z góry skazana przez te uprzedzenia na porażkę, a ponadto kryzys moralności lokalnej społeczności, która zaślepiona traci prawdę z oczu sprawiają, że Zabić drozda jest książką nadal aktualną, wartą przeczytania i przemyślenia.

INFO
Autor: Harper Lee
Tytuł: "Zabić drozda"
Wyd.: Poznań, Rebis 2006
Il.str.: 422
Cena: -

Odyseja Hillary Clinton

Od wyborów w Stanach Zjednoczonych minęły już prawie dwa lata, Donald Trump rozgościł się w Białym Domu, zasiadając zapewne z buciorami n...