poniedziałek, 27 maja 2013

Serce to samotny myśliwy

Czytałem już wiele książek o samotności, przyjaźni i poszukiwaniu miłości, ale żadna nie była podobna do utworu Serce to samotny myśliwy Carson McCullers. Ha! I tu pojawia się pytanie dlaczego, czyż nie? 
Książka jest historią głuchoniemego Johna Singera, który osamotniony po wyjeździe swojego przyjaciela Spirosa Antonpoulosa staje się swoistym spowiednikiem lokalnej społeczności. Różne osoby do Singera przychodzą i opowiadają mu o wszystkim co ich trapi, korzystając z jego świętej cierpliwości do wysłuchiwania, a właściwie do czytania z ruchu warg, historii ich życia. Wszyscy tylko mówią i mówią nie oczekując nic w zamian, a John Singer ich słucha dziwiąc się przy tym ich niespożytej energii. Tęskni za jedyną osobą bliską jego sercu, za Antonapoulosem, z którym dzielił swój pozbawiony dźwięków świat. Pomimo tego, iż bohater rozmawia z dziewczynką Mick Kelly, czarnoskórym doktorem Copelandem, właścicielem taniej speluny Brannonem, i jej częstym klientem Jakem Blount'em, czuje się samotny bo tylko obecność przyjaciela była dla niego znacząca. Nikogo nie interesują uczucia Singera, liczy się tylko to że słucha bez sprzeciwu. Raz na jakiś czas Singer znika z miasta pozostawiając swoich przyjaciół w niepewności czy wróci. Podczas swoich wyjazdów odwiedza Spirosa, spędza z im czas po czym wraca do miasteczka, by zarabiać na utrzymanie pracując jako jubiler. Na pracy i wysłuchiwaniu swoich towarzyszy mija mu dzień za dniem. Spokój i cisza małego miasteczka na Południu Stanów tylko z rzadka przerywana jest większymi i mniejszymi dramatami, aż następuje ten moment, którego ani Singer, ani jego "przyjaciele" się nie spodziewali.
Carson McCullers sportretowała mieszkańców Stanów Zjednoczonych ukazując ich walkę z niełatwą codziennością. Czarnoskórzy zmagają się z powszechnym rasizmem, biali walczą o każdego dolara. Bohaterowie dążą do realizacji własnych celów, które zaprzątają im głowy do tego stopnia, że nie widzą jakimi są egoistami.

INFO
Autor: Carson McCullers
Tytuł: "Serce to samotny myśliwy"
Wyd.: Warszawa, Czytelnik 1964
Il.str.: 503
Cena: hmm?

Odyseja Hillary Clinton

Od wyborów w Stanach Zjednoczonych minęły już prawie dwa lata, Donald Trump rozgościł się w Białym Domu, zasiadając zapewne z buciorami n...