poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Po prostu CWANIARY

Pamiętam dobrze pierwszy seans filmu Quentina Tarantino Kill Bill vol 1, na którym byłem z siostrą. Dziesięć lat minęło, a historia Panny Młodej, zdradzonej przez współtowarzyszy, skatowanej i pogrążonej na cztery lata w śpiączce, z której w końcu się budzi tylko w jednym celu - zgładzenia członków Plutonu Śmiercionośnych Żmij z Billem na czele, wydała mi się podobna do opowieści autorstwa Sylwii Chutnik. 
Autorka opowiada historię kobiet rodem z miasta stołecznego Warszawy, które wymierzają sprawiedliwość. Mężczyznom tę sprawiedliwość aplikują mocnymi kopniakami. Twardej pięści i noża stali smak warszawskie, niegodziwe samce na swych grzbietach, twarzach i kroczach doświadczają. Bohaterkami są silne kobiety, walczące o lepszy świat - podobnie jak w Kill Billu. Jedna z nich jest w ciąży, drugą bije mąż (biada mu!), a trzecia choruje na raka. Mamy jeszcze babcię pamiętającą czasy Warszawskiego Powstania i przypakowanego ekoterrorystę. Komplet o tyle ciekawy co absurdalny. Wszyscy jednoczą siły przeciw złemu kamienicznikowi co to przemocą, zastraszaniem i metalowej rurki ciosami chce pozbyć się lokatorów, którzy stoją na drodze do realizacji jego budowlanych planów. 
Cała historia ciekawie napisana, pełna cierpkiego humoru oraz tak cenionej w dzisiejszych czasach ironii, dopełniona została czarno białymi ilustracjami. I śmieszne to co pisze Chutnik i straszne zarazem. W tych ironicznych opisach jest tyle prawdy, że śmiejąc się, często sami z siebie, zaczynamy się zastanawiać nad tym co nas otacza. I wniosek w sumie przykry z rozmyślań nam wyjdzie, niestety. Opowieść o poszukiwaniu zemsty, o próbie zmiany otoczenia to smutny obraz szarej codzienności. Możemy wojować ze światem, mścić się na ludziach, a mimo to zawsze przegramy.

INFO
Autor: Sylwia Chutnik
Tytuł: "Cwaniary"
Wyd.: Wrocław, Świat Książki 2012
Il.str.: 240
Cena: 34,90 zł

Odyseja Hillary Clinton

Od wyborów w Stanach Zjednoczonych minęły już prawie dwa lata, Donald Trump rozgościł się w Białym Domu, zasiadając zapewne z buciorami n...