środa, 7 listopada 2012

Strachu Księga po raz wtóry

Po przeczytaniu pierwszej części "Księgi Strachu" - antologii polskich opowiadań grozy, nadszedł czas na jej drugą odsłonę. Kolejny raz otrzymujemy świetnie wydany zbiór ciekawych opowiadań - niestety mało w nich grozy. Właściwie to groza i strach w przedstawionym zbiorze opowiadań jest towarem deficytowym. Zupełnie nie mieści się to w moim światopoglądzie. Opowiadania są naprawdę dobre, świetnie się je czyta, pozbawione są dłużyzn mogących obrzydzić najciekawszą lekturę, ale grozy tyle w nich co na lekarstwo. Odniosłem wrażenie, że są to raczej opowiadania obyczajowe, czasem kryminalne "u lukrowane" kapką tajemniczości, garstką grozy. 
Tematyka standardowo bardzo różnorodna. Znalazło się zatem miejsce dla upiorów znanych z klasyków horroru jak chociażby wilkołaków (opowiadanie właśnie z nimi w roli głównej genialne!), koszmarnej walizki, ale również poruszono kwestie takie jak pedofilia i relacje rodzinne. 
Na uwagę zasługuje próba budowy rzeczywistości alternatywnych, niewątpliwie mająca miejsce w kilku opowiadaniach. Większość z autorów osadziła swoje opowiadania "tu i teraz", w bliższej lub dalszej polskiej rzeczywistości.
Po przeczytaniu "Księgi Strachu 2", czuję niedosyt. Spodziewałem się większej dawki tytułowego strachu, grozy nie z tej Ziemi. Nie dostałem tego. Pierwsza "Księga...", choć nie byłem przekonany zupełnie do jej idei, zrobiła na mnie lepsze wrażenie niż druga. Jeśli Czytelniku szukasz opowiadań, przy których dostaniesz gęsiej skórki i mieć będziesz nocne chimery to sięgnij po inną pozycję. Jeśli chcesz poczytać dobre opowiadania młodych polskich autorów to bierz w ciemno!

INFO
Tytuł: Księga Strachu 2
Autor: Opracowanie zbiorowe
Wyd.: Warszawa, Agencja Wydawnicza Runa, 2007
Il. str.: 488
Cena detaliczna: 37,50 zł

Odyseja Hillary Clinton

Od wyborów w Stanach Zjednoczonych minęły już prawie dwa lata, Donald Trump rozgościł się w Białym Domu, zasiadając zapewne z buciorami n...