wtorek, 30 października 2012

... czyta Joanna Szczepkowska

Czyta i robi to w wyjątkowo przyjemny sposób! Skorzystałem z promocji i ściągnąłem darmowy egzemplarz audiobooka "Duma i Uprzedzenie" Jane Austen, wydanego jako 22 tom kolekcji "Mistrzowie Słowa".
Nad samą fabułą książki nie ma co się nawet rozpisywać, historia przedstawiona w powieści Austen została przemaglowana na "milion pięćset sto dziewięćset" sposobów. Nie każdego też będą interesowały moje wywody na ten temat, na temat obyczajowości mieszkańców Wysp Brytyjskich, przedstawionych w książce. Portret epoki - tyle!
Wysłuchanie książki to miłe urozmaicenie swojego z lekturą intymnego obcowania. Nabiera ono szczególnego charakteru dzięki osobie czytającej tekst.  Zdarzają się - niestety niezwykle rzadko - przypadki, że sam autor czyta swoją książkę. Wyjątkowo ważne jest by była to osoba charyzmatyczna, a jej barwa głosu pozwoliła z przyjemnością wsłuchać się w każde wpływające do naszej głowy słowo. Pewne jest jednak, że zawsze znajdzie się jakaś maruda, której nie będzie podobał się życiorys czytającego (jakby miał wpływ na treści, które czyta!) lub głos. O ile pierwszą gorzką pigułkę można przełknąć, to ta druga często staje w gardle kołkiem. Na szczęście ani pierwszy ani drugi przykład mnie nie dotyczył i nic nie odbierało mi przyjemności słuchania ciepłego głosu pani Szczepkowskiej. Idealna rzecz na zimne jesienne wieczory. Słuchanie to wydawałoby się czynność prosta i zupełnie bezwiedna, nie ma jednak nic bardziej mylnego. Słuchanie wymaga skupienia, bardzo angażuje i spora część ludzi jeszcze nie posiadła tej umiejętności - niestety. Warto w tym miejscu zachęć właśnie te osoby, co ze słuchaniem są na bakier do ćwiczenia się w tej niedocenianej sztuce, właśnie poprzez audiobooków słuchanie.

INFO
Tytuł: "Duma i uprzedzenie"
Autor: Jane Austen
Lektor: Joanna Szczepkowska
Wyd.: Warszawa, AGORA SA 2007
Czas nagrania: 13 godzin 30 min.

Odyseja Hillary Clinton

Od wyborów w Stanach Zjednoczonych minęły już prawie dwa lata, Donald Trump rozgościł się w Białym Domu, zasiadając zapewne z buciorami n...