czwartek, 30 sierpnia 2012

Potęga mody. Gorycz upadku.

"Wolę łkać w rolls- roysie niż być szczęśliwa na rowerze".


Słowa z przytoczonego wyżej cytatu wypowiedziała niegdyś Patrizia Reggiani - była żona Maurizia Gucciego, oskarżona i skazana za zlecenie jego zabójstwa. Sara Gay Forden postanowiła zmierzyć się z historią florenckiego domu mody Gucci i zbrodnią popełnioną na jednym z jej członków. "Gucci. Potęga mody. Szaleństwo pieniędzy. Gorycz upadku." to opowieść o powstawaniu modowego potentata, rodzinnych sporach, przekrętach i morderstwie. 
Dom mody Gucci - włoska marka dóbr luksusowych, będących obiektem pożądania ludzi na całym świecie. Świetne ubrania, kultowe buty - mokasyny - i inne wyroby skórzane od lat dodają szyku, osobą o zasobnym portfelu. Gucci świeci na modowym firmamencie pełnym blaskiem co roku wypuszczając kolekcje ubrań tak dla niego charakterystyczne. Ale czy było tak zawsze? Czy wielkie pieniądze przyszły łatwo i bez wysiłku? Nie no, jasne, że nie! Książka jest właśnie o tym. Pieprzne ciekawostki jak romanse, anegdoty, rodzinne spory, finansowe przekręty, zmagania z kontrahentami i kontrowersyjne posunięcia wypełniają karty książki pióra Sary Gay Forden. Historia florenckiej rodziny stanowi tło dla tajemniczej śmierci Maurizio Gucciego zastrzelonego w 1995 roku. Dużo jest o samych relacjach w rodzinie, rozkręcaniu biznesu za oceanem czy początkach pracy dla Gucciego Toma Forda. Tekst dopełniony jest czarno-białymi fotografiami. Napisałem, że autorka postanowiła zmierzyć się z historią domu mody Gucci. Czy jej się udało? Nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzić czy tak, czy nie. Książka jak najbardziej mnie wciągnęła, zaspokoiła mój głód wiedzy w stopniu zadowalającym dlatego też sądzę, że jest jak najbardziej godna polecenia.

Odyseja Hillary Clinton

Od wyborów w Stanach Zjednoczonych minęły już prawie dwa lata, Donald Trump rozgościł się w Białym Domu, zasiadając zapewne z buciorami n...